Fenoménem dnešní doby je pití čerstvých šťáv z ovoce a zeleniny, proto jsme se rozhodli se na ně blíže zaměřit. V čem tkví jejich kouzlo a benefit pro tělo?

Spolu s Monikou Divišovou, nutriční poradkyní a majitelkou společnosti Wellnessia, jsme pro vás připravili deset důvodů, proč se vyplatí odšťavňovat.

1. Nezbytné výživné látky Konzumace ovoce a zeleniny v syrovém stavu nám dává velké množství pro tělo nezbytných vitaminů, minerálních látek, enzymů a vlákniny. Do několika sklenic čerstvého džusu můžete vtěsnat maximální množství živin z takového množství ovoce a zeleniny, které byste jinak během jednoho dne nesnědli.

2. Enzymy a rovnováha V čerstvých šťávách jsou enzymy, které napomáhají při trávení. Odstraňují plynné prostředí, které může vést ke kvašení, přemnožení bakterií a nerovnováze ve střevech. Při tepelné úpravě se enzymy ničí a stejně tak se znehodnocuje její nutriční hodnota.

15044017_l

3. Rychlé trávení Efektivita vstřebání tekutých látek je mnohem rychlejší než u pevné stravy. Když tedy vypijete čerstvou šťávu, všechny vysoce koncentrované živiny jsou dokonale stráveny během několika minut. To se skvěle hodí, když potřebujete okamžitě načerpat energii – třeba ráno nebo po hodince ve fitku.

4. Maximum vitaminů a minerálů Vláknina obsažená v jídle zpomaluje vstřebávání rychlých cukrů, což velmi pozitivně prospívá našemu zdraví. Zároveň ale brání vstřebání některých důležitých živin. Během odšťavnění se velká část vlákniny ze zeleniny a ovoce odstraní, a proto tělo vstřebá vitaminy a minerály obsažené v džusu velmi rychle.

5. Zdraví pro celou rodinu Kvůli sladkostem a překořeněným jídlům dětem zelenina příliš nechutná, většina z nich proto trpí velkým nedostatkem ovoce a zeleniny v jídelníčku. To pak souvisí se snížením imunity, poruchou soustředění, ekzémy, častými kašli a rýmou. Šťávy jsou skvělým řešením tohoto problému, protože dokážou ukrýt pro děti méně atraktivní zeleninu mezi ostatní chutě sladkého ovoce.

10542034_l

6. Ideální pH K udržení optimálního pH krve by se z 80 % měla konzumovat jídla, která jsou zásadotvorná. Pokud musí vaše tělo bojovat s překyselením, bude pracovat mnohem víc, aby opět vyvážilo poměr kyselosti a zásadovosti. Boj s překyselením se pak může projevovat např. náladovostí, podrážděností, bolestí, vznikem cyst, záněty nebo špatným trávením. S vyrovnaným pH se budete naopak cítit mnohem uvolněněji, klidněji, koncentrovaněji a plní energie. Abyste si udrželi správné pH, konzumujte zeleninu a ovoce, bylinky, mořské řasy, ořechy, semena nebo klíčky.

7. Očista těla Není nic snazšího než si po stresovém období dát detox s pomocí čerstvých šťáv, který pomůže z vašeho těla odvést škodlivé látky a zároveň vás nabít pořádnou dávkou svěží energie a vitaminů.

8. Cesta ke kráse Úpravou jídelníčku můžete dodat tělu větší přísun důležitých vitaminů, minerálů a antioxidantů, které jsou nezbytně nutné pro zdravou a krásnou pleť nebo správný růst vlasů a nehtů. Stačí si každý den dát skleničku např. pomerančové nebo okurkové šťávy a výsledek poznáte už za několik málo týdnů.

5267402_l

9. Hotovo za pár minut S moderními a kvalitními odšťavňovači je příprava šťáv snadná a rychlá. Jen je potřeba se při nákupu zaměřit na to, aby měl spotřebič silný výkon (perfektní výsledek zajistí výkon od 1 200 W). Platí, že nejpraktičtější jsou odšťavňovače se sítem z mikrosíťoviny, která má nejvyšší propustnost šťávy. Síťovina má i tu výhodu, že se nejsnadněji umývá. Důležité také je, aby odšťavňovač měl alespoň dvě rychlosti - to proto, že vyšší otáčky se používají na tvrdou zeleninu, jablka, mrkev nebo například ananas, nízké otáčky jsou zase dobré na citrusy, meloun či kiwi.

10. Kdykoli a kdekoli Ruku na srdce, která z nás si vezme do kabelky bulvu celeru nebo půl kila mrkve, které pak ukusuje u počítače v kanceláři? Naše svačiny končí většinou u jablka a přes den se pak k jinému ovoci či zelenině dostáváme jen stěží. Večer se deficit z celého dne dohání jen obtížně. Doma připravenou čerstvou šťávu si ale můžete jednoduše vzít s sebou a doplňovat tak energii a vitaminy po celý den. Různé zajímavé tipy a doporučení pro odšťavňování najdete například na www.catler.cz/tipy-a-triky.

Foto: 123rf.com