Je americký spisovatel a držitel Oscara za scénář k filmu Pravidla moštárny, natočeného podle stejnojmenné knihy.

Irving se narodil 2. března 1942 v Exeteru ve státě New Hampshire za neobvyklých okolností, které později velmi ovlivnily zápletky několika jeho románů: narodil se jako nemanželské dítě (jeho původní jméno bylo John Winslow) jeho matce Helen, dědičce rodu Winslow, jedné z nejstarších a nejvýznamnějších rodin Nové Anglie, protože odmítala, aby John poznal svého pravého otce, profesora ruských dějin. Helen Winslowová si později vzala Collina F.N.Irvinga, učitele na prestižní Phillips Exeter Academy. Poté, co John Winslow přijal příjmení adoptivního otce, se tak stal Johnem Irvingem. Až do roku 2000 nikdy nehledal pravého otce. Vždy říkal: "Já už otce mám." V roce 2001 se dozvěděl, že má nevlastního bratra z druhého manželství svého biologického otce.

Během Irvingovo studií v Exeteru ho učili slavný presbyteriánský teolog a romanopisec Frederick Buechner a učitel George Bennett, kteří mu později pomohli účastnit se kurzu tvůrčího psaní v Iowě, prestižního amerického spisovatelského programu, který je jediný svého druhu. Irving pak studoval krátce na univerzitě v Pittsburghu a promoval na univerzitě v New Hampshire. V Iowě studoval po boku budoucích slavných spisovatelů - Gaila Godwina, Johna Cayse a Donalda Hendrieho Jr. Také ho učil slavný Kurt Vonnegut Jr.

Svou první ženu Shylu Irving poznal na svých zahraničních studiích ve Vídni. Když pak velmi nečekaně otěhotněla, vzali se (1965). Před tím, než se v roce 1981 rozvedli, měli spolu dva syny. Shyla inspirovala postavu Biggie z románu Pitná kúra. Později se oženil se svou agentkou Janet Turnbullovou, se kterou měl dalšího syna.

Na Mount Holyoke College v Massachusetts přednášel jako univerzitní profesor anglickou literaturu 19. století. Jeho první tři knihy nezpůsobily nějaký větší rozruch. Až jeho čtvrtá kniha - Svět podle Garpa - vydaná v roce 1978, mu přinesla obrovský úspěch a vynesla ho tak do žebříčku úspěšných amerických spisovatelů. Během spisovatelské činnosti mimo jiné také pracoval jako trenér zápasení (ve Vermontu). V roce 2001 byl zvolen členem Americké akademie pro umění a literaturu.

Je zcela zřejmé, že prakticky všemi knihami Johna Irvinga prostupuje jeho vášnivý vztah k zápasení jako takovému. John se sám po dobu dvaceti let účastnil různých zápasnických soutěží. Celých 24 let působil také jako rozhodčí a nakonec se stal i zápasnickým trenérem, a to až ve svých 37 letech. Během své zápasnické kariéry podstoupil několik operací. Dobu, kdy se zápasem začínal až po jeho čtvrté operaci v 53 letech, popisuje ve své autobiografické knize Imaginární přítelkyně.