Denně vyčesáváte chuchvalce vlasů ze svého hřebenu či kartáče a při každém fénování vidíte, jak spousta z nich dopadá na podlahu v koupelně?
Marná sláva, máte problém, který se vyplatí řešit… Zjistěte, proč vaše hříva trpí a co extrémní vypadávání vlasů způsobilo nebo nadále způsobuje.
Odborníci na krásu považují za zvýšenou ztrátu úbytek více než 100 vlasů denně. Příčin, které nadměrné vypadávání vlasů způsobuje ovšem existuje celá řada, a některé z nich spolu dokonce můžou úzce souviset.
Hledá se příčina
„K faktorům, které vyvolávají extrémní padání vlasů, patří například stresové situace, držení drastických diet a odtučňovacích kůr, vysoké horečky během nemoci, infekční onemocnění, stavy po operacích, období těhotenství nebo doba po porodu. Dále může zvýšenou ztrátu vlasů způsobit užívání některých léků, stejně jako perorální antikoncepce, v krajním případě může problém souviset s dlouhodobým onemocněním štítné žlázy, jater či ledvin," vyjmenovává možné příčiny korektivní dermatoložka MUDr. Markéta Majerová z MEDICOM Clinic, sítě klinik plastické chirurgie a estetické dermatologie.
S nadměrným vypadáváním vlasů se však obvykle setkáte až za 2 nebo 3 měsíce poté, co se objevila některá z výše uvedených příčin. Mnohdy bývá i těžké vzpomenout si, jakou životní situaci jste zhruba čtvrt roku zpátky vlastně řešili a snažit se do budoucna takovým situacím předcházet.
Doping pomocí minerálů
Co se týče výživy, proti padání vlasů lze zabojovat třeba zvýšeným přísunem železa a zinku. I nedostatek těchto minerálních látek totiž může mít na zvýšenou ztrátu vlasů vliv. Přípravky, které se užívají pro celkové zlepšení kvality vlasů nebo pro zastavení jejich extrémního vypadávání, pak obsahují nejen výše zmíněné minerály, ale dále i křemík, aminokyselinu methionin či želatinu. Efekt užívání těchto doplňků stravy se obvykle dostavuje zhruba po 3-4 měsících. Mezoterapie jako spása Z dermatologických ošetření se při řešení takového problému osvědčuje tzv. mezoterapie vlasů. „Při ošetření vám přímo do pokožky hlavy aplikujeme léčivou látku Dermaheal HL, která obsahuje růstové faktory, kmenové buňky, vitamíny i další léčivé látky," vysvětluje dermatoložka Markéta Majerová. Podle ní dostávají vlasové kořínky při mezoterapii impuls k obnově. Pokožka hlavy se navíc začne lépe prokrvovat, vlasy se stanou hustší, silnější i lesklejší.