Je americký obchodník, který patřil mezi nejvýznamnější politiky Demokratické strany. V období od roku 1993 do 2001 sloužil jako 45. viceprezident USA. V prezidentských volbách neúspěšně kandidoval jako následovník Billa Clintona.

Studoval ve Washingtonu, roku 1965 se zapsal na Harvard a v roce 1969 studium úspěšně dokončil (diplomová práce na téma: "Vliv televize na výkon prezidentského úřadu").

Po absolvování studia narukoval do války ve Vietnamu, kde působil do května 1971 jako válečný reportér.

Po ukončení vojenské dráhy pracoval jako novinář pro několik novin, až do roku 1976. V té době se několikrát neúspěšně pokoušel studovat na Vanderbildovo univerzitě.

V roce 1976 byl zvolen jako demokrat na kongresmana za Tennessee. O deset let později (1986) se stal senátorem. V průběhu své politické kariéry se angažoval v ekologické problematice, kde pomohl prosadit některé významné zákony, například roku 1980 byl jedním z iniciátorů návrhu zákona, který přikázal asanaci chemicky zamořené půdy a odstranění skládek.

V roce 1988 kandidoval na prezidenta, ale nezískal nominaci za demokraty (Demokratickým kandidátem se stal Michael Dukakis, prezidentem se stal republikánský kandidát G. Bush). Podpořil válku v Zálivu (podporu získala pouze u 10 demokratických senátorů).

V dalších volbách, v roce 1992, si ho Bill Clinton zvolil jako running mate a po vítězství ve volbách se stal 20. ledna 1993 viceprezidentem Spojených států amerických. V této funkci pracoval i ve druhém Clintonově funkčním období (po volbách roku 1996).

V této funkci patřilo k jeho prioritám snížení výdajů federální vlády USA, ochrana životního prostředí, podpořil vznik NAFTA. Na konci 90. let byl významným zastáncem Kjótského protokolu.