Je bývalý francouzský automobilový závodník a čtyřnásobný mistr světa Formule 1. Pouze Juan Manuel Fangio a Michael Schumacher mají na svém kontě více mistrovských titulů než Prost. V letech 1987 až 2001 držel Prost titul za nejvíce vítězství Grand Prix.

Malý Francouz s hákovitým nosem se narodil jako syn pekaře ve městečku Saint Cahamond v departementu Loire. Jak mnoho ostatních jezdců Formule 1, i on začínal na motokárách. Stal se mistrem Francie i Evropy. Úspěchy v motokárách mu otevřely dveře do automobilového sportu. V roce 1978 absolvoval známou školu pro závodníky École Pilotage Renault-Elf a za podpory olejářského koncernu Elf a automobilky Renault začal jezdit Formuli 3. V následujícím roce se stal na voze Martini-Renault mistrem Evropy. Z třinácti závodů vyhrál v šesti. Získal si pověst mimořádně rychlého závodníka a pozornost bossů Formule 1.

Nejslavnější roky prožil v McLarenu, kde byl nejdříve rivalem Rakušana Nikiho Laudy, na přelomu 80. a 90. let sváděl neúprosné souboje s brazilským kolegou Ayrtonem Sennou. V říjnu 1989 na VC Japonska na okruhu v Suzuce v první zatáčce po startu "odstřelil" svého velkého rivala a vydláždil si cestu ke třetímu titulu. Senna po závodě mluvil o "krádeži" a láteřil na tehdejšího šéfa Mezinárodní automobilové federace FIA Jeana-Marie Balestra. O rok později to Francouzovi, který mezitím přesedlal do týmu Ferrari, v Suzuce na stejném místě vrátil.

Prost odjezdil 202 velkých cen a s 51 triumfy byl dlouho rekordmanem, dokud ho nepředehnal sedminásobný šampión Němec Michael Schumacher. K motorům přičichl jako 14-letý a vítězstvím v seriálu Evropské F3 si vyžádal angažmá v McLarenu. Hned na první GP v Argentině dokázal bodovat a v roce 1981 slavil první vítězství, už jako pilot Renaultu. Po návratu do McLarenu sice neuspěl v těsném souboji s Laudou, v roce 1985 však získal svůj první titul.

Rok 1986 byl ve znamení stáje Williams, kde pilotovali Piquetem s Nigelem Mansellem. Brit byl blízko k titulu, ale na závěrečné VC Austrálie v Adelaide mu explodovala pneumatika a po nucené zastávce Piqueta v boxech se smál Prost. Na konci sezóny 1991 si vysloužil od Ferrari "padáka" za otevřenou kritiku týmu. V roce 1993 se však vrátil na okruhy v kokpitu Williamsu a počtvrté vyhrál Pohár jezdců. V historické tabulce se spolu s Němcem Sebastianem Vettelem dělí o třetí místo.