Je americký hudebník a tvůrce komiksových příběhů. Je jedním ze spoluzakladatelů hudební skupiny My Chemical Romance v roce 2001. Ve skupině měl pozici vedoucího vokalisty. Je také autorem komiksové knihy The Umbrella Academy, která vyhrála ocenění Eisner Award.

Gerard Way se narodil v New Jersey rodičům Donne Lee a Donaldu Way-ovi. Má italské kořeny z matčiny a skotské z otcovy strany. Jeho první veřejné vystoupení, ve kterém zpíval, se konalo ve čtvrtém ročníku, když hrál roli Petra Pana ve školním muzikálu. Jeho babička Elena Lee Rush, ho naučila zpívat, malovat a vystupovat před lidmi. 

Way navštěvoval Střední školu v Belleville / Belleville High School /, absolvoval v roce 1995. Byl rozhodnut vybudovat si kariéru jako autor komiksů a tak začal studovat na Škole visuálního umění v New York City / School of Visual Arts in New York City /, kterou úspěšně dokončil v roce 1999.

Jako teenageři, Gerard a jeho bratr Mikey Way / který se později stal baskytaristou My Chemical Romance / byli ovlivněni kapelami jako Iron Maiden nebo The Misfits, stejně jako Britskými umělci např. Pulp, Blur, Morrissey nebo The Smiths. Way původně chtěl být kytaristou. První kytaru mu koupila babička, když měl osm let. Hrál v několika kapelách jako Ray Gun Jones nebo Nancy Drew / spolu s budoucím členem kapely My Chemical Romance Rayem Torem /, ale když nebyl úspěšný, rozhodl se soustředit na svou výtvarnickou kariéru. Dočasně pracoval pro Cartoon Network v New Yorku a to i během útoku z 11. září 2001. Tento zážitek ho donutil změnit pohled na život. Aby se vyrovnal s emociální efektem, který na něm zanechala již zmíněná událost, Way napsal text písně" Skylines and Turnstiles ", která se stala první písní od My Chemical Romance. 

Way měl po dlouhá léta problémy s alkoholismem a užíváním drog, v dnešní dobře je však již "čistý" od srpna 2004. 3. září 2007, po koncertě v Coloradu se Way oženil s LynZ, se kterou momentálně žije v Los Angeles, v Kalifornii . Jejich dcera, Bandit Lee Way, se narodila v Kalifornii 27. května 2009.