Je britský zpěvák a hudebník, který vyhrál devátou sérii X Factoru v roce 2012. Jeho debutový singl "Impossible" byl vysílán po finále a debutoval na 1. místě v žebříčku UK Singles Chart v prvním týdnu od vydání. Od té doby se prodalo více než 1,3 milionu kopií v UK a 2,5 milionu celosvětově, čímž se stal nejprodávanějším singlem vítěze X Factoru všech dob.

Narodil se v Anglii v Middlesbroughu. Jeho rodiči jsou Shirley Ashworth a Neil Arthur. Jamesův otec byl řidičem dodávkového náklaďáku, ale byl také DJem a bubeníkem. Arthurovi rodiče se rozvedli, když mu byli dva roky.

James Arthur navštěvoval Primar school Ings Farm v Redcaru. Když mu bylo 9 let, přestěhoval se svou matkou a nevlastním otcem do Bahrajnu, kde studoval čtyři roky na místní britské škole. Když se matka rozešla se svým partnerem, 14letý Arthur se přestěhoval se svou matkou a dvěma sestrami Jasminou a Neve do Velké Británie do Saltburn-by-the-Sea. Pokračoval ve výuce na Rye Hills School v Redcaru.

Arthur psal a vydával skladby od svých 15 let jako nezávislý sólový umělec. Působil také v několika kapelách. Např. Moonlight Drive, Cue the Drama, Save Arcade nebo Emerald Skye.