Je ruská profesionální tenistka, stříbrná olympijská medailistka z Londýnských her 2012 a bývalá světová jednička ve dvouhře, která na čele strávila 21 týdnů. 

Marie Šarapová se narodila 19.04.1987 v Nyagane, Rusko. V říjnu 1993 tehdy šestiletá Maria hrála se silným zaujetím tenis při turnaji Kremling Cupu v Moskvě. Její propracovaných úderů si všimla hvězda světového formátu Martina Navrátilová.

Byla to ona, která jejímu otci oznámila své přesvědčení, že jeho malá blonďatá dcerka má talent. Yuri Sarapov si její slova vzal k srdci, že o necelé dva roky později seděl se svou dcerou v letadle do Ameriky. Se 700 dolary v kapse a velmi chabou anglickou slovní zásobou. Jejich cesta vedla přímo do proslulé akademie Nicka Bollettieriho v Brandentonu na Floridě.

Tamní trenéři Marii však i navzdory jasnému talentu odmítli přijmout, vzhledem k jejímu nízkému věku. Následovalo období odříkání a trpělivosti. Otec se už do Ruska nevrátil, našel si práci a trénoval Marii sám. Na konci roku 1995 přišla odměna za jejich vytrvalost. Devítiletá Maria získala na akademii, kde trénovala i Nicole Vaidišová, stipendium.

Několik měsíců tam žila a probojovávala se mezi dvakrát tak staršími spolužáky. Když za nimi konečně z Ruska přišla její matka, svého otce vídali jen o víkendech. Tenis je sportem, který mnoho lidí zkusí a jen pár jejich zůstane. Svou volbu Maria potvrdila v roce 2004, kdy vyhrála Wimbledon. Se svými 188 centimetry, nejvyšší žena v tenise sbírala úspěch za úspěchem.

V roce 2005 se stala jedničkou ve světovém žebříčku, čímž se stala první Ruskou, která toho dosáhla. Otevřela tak cestu všem mladým dívkám, které se nebojí tvrdé dřiny a zodpovědnosti a dokáží zvládnout tvrdý trénink. Ukázala jim, že když něco opravdu člověk chce, dostane to. Podle magazínu Forbes byla v polovině roku 2005 nejlépe placenou sportovkyní s ročním příjmem více než 18 milionů dolarů. O rok později, díky vítězství US Open, už to bylo více než 20 milionů.

Se svými výdělky dokáže na svůj věk nakládat s rozumem. I když se v minulém roce díky svému zranění ramene poněkud odmlčela a v žebříčku klesla na páté místo, letošní Australian Open ji opět přivádí na výsluní. Už rok je velvyslankyní pro UNDP a jako jeden z darů věnovala 100 000 dolarů (cca 1,7 milionu korun) pro jejich projekty na pomoc zotavení černobylským obětem. Sama tvrdí, že s penězi, které jako sportovkyně může vydělat, může také pomáhat světu. Hlavně dětem.