Je bývalá československá a později americká tenistka.

Je obecně považována za jednu z nejlepších tenistek vůbec. Pochází z Československa, ale v roce 1975 emigrovala do USA a v roce 1981 se stala americkou občankou. Během své kariéry vyhrála 18 grandslamových titulů ve dvouhře a 40 titulů ve čtyřhře (z toho 31 v ženské čtyřhře a 9 ve smíšené čtyřhře). V ženské dvouhře získala ve Wimbledonu rekordních 9 titulů. Je také známá jako lesbička, což přiznala v době, kdy přiznávání se k homosexualitě nebylo běžné.

Navrátilová se narodila jako Martina Šubertová v roce 1956. Její rodiče se rozvedli, když měla Martina tři roky. Její matka Jana si v roce 1962 vzala Miroslava Navrátila, který se pak stal jejím prvním tenisovým trenérem. Po svém nevlastním otci dostala příjmení Navrátilová.

V roce 1972, kdy měla 15 let, vyhrála tenisové mistrovství Československa a o rok později, jako 16-letá, se stala profesionálkou. Svůj první profesionální titul ve dvouhře získala v roce 1974 na turnaji v Orlandu.

V roce 1975 hrála dvě grandslamové finále, ale prohrála ho na Australian Open s Evonne Goolagong, jakož i na French Open s Chris Evert. Na US Open prohrála s Evertovou v semifinále a požádala v New Yorku o americké občanství. Zelenou kartu získala za jeden měsíc.

První grandslamový turnaj vyhrála Navrátilová v roce 1978, kdy v třísetové bitvě porazila ve Wimbledonu Evertovou a dostala se současně na první místo tenisového žebříčku. Wimbledonový titul získala o rok později.

V roce 1981 získala Navrátilová třetí Grandslamový titul, když na Australian open porazila ve finále Evertovou. V témže roce se dostala i do finále US Open, ale v třísetové finálové bitvě podlehla až v tiebreaku Tracy Austinové. V roce 1982 vyhrála Navrátilová jak French Open, tak i Wimbledon.

Navrátilová začala používat celografitovou tenisovou raketu Yonex a začala dominovat ženskému tenisu. Prohrála sice už ve čtvrtém kole French Open prvního grandslamového turnaje roku 1983 (Australian Open se konalo až v prosinci), ale ostatní turnaje vyhrála. V průběhu sezóny prohrála pouze zápas na French Open a s 86 vítězstvími a jedinou prohrou drží rekord v procentuální úspěšnosti profesionálního tenisu během jediné sezóny. V letech 1982, 1983 a 1984 prohrála Navrátilová pouhých 6 zápasů dvouhry.

Do sezóny 1984 vstoupila opět úžasně, zvítězila ve French Open, Wimbledon vyhrála dokonce pošesté v řadě a po vítězství na US Open jí stačilo zvítězit na Australian Open aby vyhrála všechny grandslamové turnaje sezóny. V semifinále turnaje však podlehla Heleně Sukové 1-6, 6-3, 7-5. Přesto je jejích 74 zápasů bez porážky profesionálním rekordem.