Francouzský politik a obchodník. Byl členem Evropské komise zodpovědným za problematiku obchodu a od září 2005 je výkonným ředitelem Světové obchodní organizace (WTO).

Pascal Lamy vystudoval na prestižních vysokých školách - Vysoké škole obchodní (l'Ecole des Hautes Études Commerciales), VŠ Politických věd (l'Institut d'études politiques de Paris). Absolvoval také školu pro vysoké státní úředníky (Ecole Nationale de l'administration) a postgraduální studium práva.

V letech 1999 až 2004 byl Lamy komisařem Evropské unie (EU) pro obchod. Z titulu této funkce se účastnil klíčových jednáních WTO a na dalších obchodních rozhovorech světového významu. Jako komisař EU nejednou vystupoval i proti rodné zemi. Chtěl, aby Francie snížilo dotace na export zemědělských produktů, což požadovali zejména rozvojové země.

V letech 1981 až 1983 se stal Lamy poradcem tehdejšího ministra hospodářství Jacquese Delorse, později, v letech 1983 až 1984, zastával funkci zástupce ředitele kanceláře předsedy vlády Pierra Mauroya.

V období 1984 až 1994 byl v Bruselu ředitelem kanceláře předsedy Evropské komise (EK) Jacquese Delorse.

V listopadu 1994 přišel do vedení banky Crédit Lyonnais (CL). Po privatizaci CL v roce 1999 se Lamy stal komisařem EU pro obchod.

Od listopadu 2004, kdy mu skončil mandát EK pod vedením Romana Prodiho, se Lamy věnoval akademické činnosti se zaměřením na evropské a ekonomické otázky. Před vstupem na mezinárodní politickou scénu zastával funkci francouzského ministra financí.