Je polský režisér, scenárista, filmový a divadelní herec a zároveň filmový producent, žijící ve Francii a v Polsku. V roce 1969 se jeho manželka Sharon Tate stala jednou z obětí amerického rituálního vraha Charlese Mansona a jeho "Rodiny". Polanski byl v té době v Anglii. Je držitelem Oscara za režii filmu Pianista. 

Roman Polanski se narodil 18.08.1933 v Paříži, Francie. Rodiče mu dali jméno Rajmund. Říká se, že to odpovídá polskému Roman, napsal později do svých pamětí. Pak se dost nepředvídatelně vrátili do Polska. Šťastné a tolerantní dětství překonal výbuch druhé světové války. Nechápal, proč má nosit hvězdu a proč mu nadávají do židů, když jeho rodiče náboženské obřady dávno nepraktikovali a nijak se nelišili od svého okolí.

Všichni jeho nejbližší byly postupně odvlečeni do koncentráků, jen on našel záchranu ve spřátelené nežidovské rodině, kam ho rodiče včas poslali. S novým prostředím se sžil natolik, že poválečný otcův návrat - otec si přivedl novou ženu - pro něj představoval spíše zklamání. Přitahovala ho herecká práce a vzápětí na sebe upozornil v divadelní hře Syn pluku.

Přestože na herectví Polanski nikdy zcela nerezignoval (na počátku 80. let dokonce režíroval dvě inscenace Shafferova Amadea, jednu ve Varšavě, druhou v Paříži, av obou si přidělil roli Mozarta), uvědomoval si stále silněji, že ho víc přitahuje místo na druhé straně kamery . Byl přijat na lodžské filmovou školu a úspěšně ji absolvoval.

Hororovou komedii Ples upírů (1967), v níž si sám zahrál, poničil svými zásahy americký distributor natolik, že se k ní Polanski odmítal hlásit.

Zanedlouho ho postihl jeden z nejtěžších úderů osudu, když byla zavražděna Sharon Tateová (obsadil ji do Plesu upírů). Smrt filmové divy vzbudila divoké spekulace. Když byl jako pachatel zatčen Charles Manson a jeho banda, pochybovačné hlasy ztichli. Když však o dva roky později Polanski natočil nebývale drsnou adaptaci Macbetha, dohady se znovu vynořili ... Polanski dlouho překonává těžké trauma. Přitahují ho sotva odrostlé holčičky, za což si ve Spojených státech vykoleduje zatykač. Je obviněn ze sexuálních kontaktů s dívkou mladší patnácti let a na dvacet čtyři dní byl uvězněn. Od té doby se americké půdě vyhýbá. I v Evropě balancoval kvůli své slabosti pro mladé dívky na hraně zákona, ale už bez tísnivých důsledků. Z jednoho takového "úlovku" se vyklubala později slavná herečka Nastassja Kinski.

Roman Polanski je složitá osobnost - umělecky i lidsky. Poznal okouzlení i záchvaty beznaděje, jeho jméno se pojí - zejména v šedesátých a sedmdesátých letech - s řadou filmů, které už dávno vstoupili do dějin.

Dokázal vyprávět ojedinělé osudy často zraňovaných postav s mimořádnou, snad až fyzickou vnímavostí. Vykresloval jejich příběhy s přesným odhadem nosnosti děsu i nadějí, zdůrazněním, že neodehrávají v jakýchsi imaginárních světech, ale prostě mezi námi. Ve válečném dramatu Pianista (2002) vylíčil až neuvěřitelné osudy židovského klavíristy, který navzdory všemu přežil hrůzy varšavského ghetta.