Byl 40. prezident (od roku 1981 do 1989) Spojených států amerických a 33. guvernér (od 1967 do 1975) státu Kalifornie. Než vstoupil do politiky, byl Reagan rozhlasový moderátor, herec a vedoucí Odborového svazu herců v USA.

Jeho prezidentství je často vnímáno jako počátek politické dominance Republikánské strany a amerického konzervatismu ve Spojených státech. Pro jeho prezidentství je charakteristická nová ekonomická politika, přezdívaná Reaganomika a konfrontační zahraniční politika vůči Sovětskému svazu a komunistickému hnutí po celém světě. Reagan porazil v prezidentských volbách zdrcujícím poměrem úřadujícího prezidenta Jimmyho Cartera. Reagan získal 489 hlasů volitelů, zatímco Carter jen 49.

Ve věku 69 let se stal nejstarším prezidentem zvoleným do úřadu. Byl prvním republikánem, který od roku 1888 dokázal porazit úřadujícího demokratického prezidenta a prvním kandidátem, který dokázal od roku 1932 porazit úřadujícího prezidenta bez ohledu na stranickou příslušnost. V roce 1984 se v prezidentských volbách setkal s demokratickým kandidátem Walterem Mondalem, jehož porazil ve všech státech kromě Minnesoty a získal přes 60 procent všech hlasů.V roce 2004 zemřel ve svém domě v Bel-Air v Kalifornii ve věku 93 let na následky Alzheimerovy choroby, kterou trpěl několik let.