Svět jí ležel u nohou, ale ona o slávu nestála. Mohla mít kteréhokoli muže, ale nikdy se nevdala a ani neměla děti. Hollywood opustila v pouhých 36 letech a nikdy se nezbavila pověsti tajemné a odměřené ženy.
V luxusním apartmánu v newyorské čtvrti Midtown East žila dlouhá léta stará žena. Sousedé ji přesto moc neznali, ven téměř nevycházela. Jednu z výjimek udělala 6. dubna 1990, kdy s hůlkou v ruce vyšla před dům a nasedla do auta. To bylo naposledy, co ji viděli. O devět dní později zemřela v nemocnici. Byla to Greta Garbo, někdejší nejkrásnější žena světa a nejzářivější klenot Hollywoodu.
Němá hvězda
Greta Lovisa Gustafssonová se narodila 18. září 1905 ve Stockholmu jako nejmladší ze tří dětí. Na rodičích velmi lpěla, zejména na otci Karlovi, který ale zemřel, když jí bylo 14 let. Dívkou to hluboce otřáslo, odešla ze školy a začala pracovat v kadeřnictví. Později nastoupila do obchodního domu jako prodavačka klobouků. Když potřebovali narychlo nafotit novou kolekci, sáhli po Gretě. Z plakátů byl už jen kousek do reklamy a filmu.
V 17 letech se setkala s osudovým mužem svého života. Později o něm hovořila jako o druhém otci. O 22 let starší režisér Mauritz Stiller ji obsadil do filmu Gösta Berling, pro který jí vymyslel i pseudonym. Inspirovala ho postava z maďarských dějin Gábor Bethlen. Z Gábora se přesmyčkou stala Garbo.
V roce 1926 se Greta s Mauritzem vydala do Hollywoodu. Sice neuměla ani slovo anglicky, ale filmy byly ještě němé, takže to nevadilo. Její hvězda rychle stoupala, stejně tak honoráře. Památný je její výstup v kancelářích filmové společnosti Metro Goldwyn Mayer, kde si po prvních 14 dnech poručila tehdy královský plat ve výši 5000 dolarů týdně. Studio jí pohrozilo deportací, ale nakonec ustoupilo.
Vysoká kráska přesto brzy narazila na mantinely, které jí nový život přinesl. Když jí zemřela sestra, studio jí kvůli natáčení nedovolilo odcestovat. V roce 1928 navíc tuberkulóze podlehl Stiller. Greta dostala telegram se zdrcující zprávou přímo na natáčení. Když si zprávu přečetla, zbledla, ale po chvíli pokračovala v práci. V nitru se ale smrtí blízkého člověka dlouho užírala a ještě více se prohloubily její sklony k depresím.
S příchodem zvukového filmu se producenti začali strachovat, jak diváci přijmou Gretin nebývale hluboký hlas. Obavy ale byly zbytečné. Gretin první zvukový film Anna Christie (1930) se stal hitem. Podivuhodně zastřený sexy alt Gretu přímo předurčoval pro role osudových žen. „Femme fatale" ale byla i ve skutečném životě. Vyprávět by o tom mohl třeba John Gilbert (1897–1936), známý milovník filmového plátna. S Gretou si poprvé zahrál v roce 1927 a jiskra mezi nimi přeskočila i mimo kamery.
John ji údajně musel třikrát požádat o ruku, než souhlasila. Na obřadu se ale neukázala a zdrceného Gilberta nechala stát před oltářem samotného.
Šokující konec
Natočila přes dvacet filmů a čtyřikrát byla nominovaná na Oscara. Kariéra jako hrom. Říkali jí nejkrásnější přestěhovalkyně světa, přesto se vyhýbala společnosti, novinářům i fanouškům. Nedávala autogramy, na dopisy neodpovídala. Image záhadné a svým způsobem velmi smutné ženy podporoval i fakt, že se před kamerou téměř nikdy nesmála.
V roce 1941 všem připravila šok. V pouhých 36 letech oznámila, že končí s herectvím. Pokoušeli se ji přemluvit, ale marně. Další téměř půl století se skrývala před světem. Lidé ji občas potkávali v ulicích New Yorku nebo Paříže při jejích dlouhých procházkách, ale jen málokdo ji v obyčejných šatech a velkých brýlích vůbec poznal. Hodně času trávila na zahrádce u svého domu, kde se starala o květiny a pěstovala zeleninu. Také hodně cestovala, investovala do umění a akcií. Lidí se ale bála pořád stejně.
Milovala i ženy
Chodila s řadou slavných mužů, třeba s dirigentem Leopoldem Stokowským (1882–1977) nebo s režisérem Roubenem Mamoulianem (1897–1987), ale nikdy se nevdala. To jen povzbuzovalo spekulace o její sexuální orientaci. Hodně se přetřásal její vztah s dramatičkou Mercedes de Acostovou (1893–1968) nebo modelkou a tanečnicí Louise Brooksovou (1906–1985). Ta později ve svých pamětech popsala Gretu jako „okouzlující a něžnou milenku".
Garbo zemřela 15. dubna 1990. Příčina její smrti je dodnes obestřena tajemstvím. Spekuluje se o tom, že jí selhaly ledviny, další zdroje zmiňují zápal plic. Majetek v hodnotě 20 milionů dolarů odkázala jediné dědičce, neteři Gray Reisfieldové, která pak musela rozhodnout, kam uloží ostatky slavné tety. Zvažovala nabídky několika zemí, ale vyvoleným místem se stal lesnatý hřbitov na předměstí Stockholmu, kde odpočívají i hereččini rodiče a sestra.
Co ještě nevíte
* Dostala do Guinnessovy knihy rekordů jako nejkrásnější žena světa.
* Její náhlý odchod ze světa filmu v roce 1941 dodnes zůstává nejasný. Spekuluje se i o tom, že byla špionkou a musela „do akce".
* Od roku 1951 byla občankou USA.
* V roce 1954 dostala Oscara za celoživotní dílo.
* Doma měla tři telefony, ale nikdy nikomu nedala jejich čísla.
* Občas zašla do restaurace na večeři, ale jedla jen v oddělené místnosti.
* Vždy si kupovala dvě letenky, aby si k ní nikdo nepřisedl.
* Nikdy nedokázala přestat s kouřením.
* Několik let před smrtí přemohla rakovinu prsu.