Jaroslav Dušek je spolu s Davidem Švehlíkem jedním z herců, kteří si zahráli v novém českém filmu Úsměvy smutných mužů. Ten popisuje boj hlavního aktéra (David Švehlík) s alkoholismem. Jak se k problematickému tématu závislostí vyjádřil Jaroslav Dušek?

"Kolegové měli náročnější úkoly, protože někteří si museli projít i deliriem tremens, což vyžaduje poměrně slušné osobní nasazení… Pro mě bylo natáčení velmi zajímavé, zejméně když se točilo v prostorách léčebny v Petrohradě, kde s námi hráli i obyvatelé léčebny. Vznikaly inspirativní situace," popisuje natáčení Dušek pro magazín Céčko.

Sám prý s alkoholem nikdy nebojoval.

"Zažil jsem situace, kdy jsem se s chutí notně opil. Dovedl jsem se i potácet či ztěžka artikulovat, ale k závislosti jsem se nedopracoval. Naopak. Dlouho jsem nepil žádný alkohol, protože mě zajímala ta zkušenost. Inspirovali mě kamarádi abstinenti, kteří se účastnili společenských večírků, popíjeli čaj, a přitom se s námi dokázali vesele bavit. Řekl jsem si, že nebudu rok pít žádný alkohol. Ani pivo či sklenku vína, prostě nic! Zkušenost byla tak přínosná, že jsem to nakonec protáhl na tři roky.

V průběhu tiskové konference také padl zajímavý dotaz, jak se nakládalo s alkoholem v průběhu natáčení - zda si herci "na place" mohli dát pivo nebo panáčka. Nemohli. "Vyhlásili jsme prohibici," prozradili autoři s tím, že každý si po natáčení mohl dát panáčka hezky v soukromí, na hotelu. Natáčení se prý účastnilo hned několik lidí, kteří měli v minulosti s alkoholem potíže, a bylo by nekolegiální v jejich přítomnosti pít.