Pokud se poslední dobou cítíte víc ve stresu, než obvykle, připadáte si, že je vám osmdesát let a i po pár dnech oddychu se cítíte unavení a bez energie, máme pro vás cenné rady, jak dobít baterky. 

1. Upravte svou životosprávu Náš fyzický stav a zdraví neovlivňují pouze aktivity, kterým se věnujeme, ale do velké míry také to, co jíme a pijeme. Sycené nápoje, alkohol, cukr, maso nebo mléčné výrobky patří mezi silně kyselinotvorné potraviny, které nabourávají stabilní a lehce zásadité pH v naší krvi. Naše tělo pak musí pracovat víc, aby se zvládlo vypořádat s návalem kyselosti. To se projevuje např. zvýšeným dýcháním, ledviny zvednou kyselost v moči a odvedou ji tím ven. K těmto vyrovnávacím procesům potřebuje naše tělo zásadotvorné minerály jako například vápník, hořčík, jód a sodík.

Zkuste se zamyslet nad svým jídelníčkem. Není nic jednoduššího než, vyvážit pH v krvi zvýšenou konzumací zeleniny a ovoce. Velmi jednoduše a prakticky se nadopujete potřebnými vitaminy a minerály, pokud budete pít ovocné a zeleninové šťávy. Výživné látky se totiž ze šťávy dostávají do 15 minut rovnou k buňkám.

10850121_xl

2. Pročistěte se Dlouhodobě zatěžovaný organismus je potřeba čas od času očistit od toxických látek. Skvělou metodou pro očistu organismu je fresh detox, který spočívá v pití ovocných a zeleninových šťáv během 3-7 dnů. Aby tělo nebylo šokováno z náhlé změny režimu, je dobré očistu provádět postupně. Začněte zvýšením pitného režimu na 2,5 až 3 litry nebo bylinkových čajů denně, protože tekutiny pomáhají odvádět odpadní látky z těla. Omezte na minimum konzumaci smažených jídel, uzenin, instantních směsí nebo bílou mouku a cukr. Důležité je také navýšit objem vlákniny v jídelníčku. Při jídle si tedy vybírejte celozrnné přílohy, jako je celozrnná rýže, pohanka, jáhly či celozrnný kuskus. Je také třeba, abyste začali jíst více zeleniny a pít zeleninovou šťávu. Čerstvé zeleninové šťávy obsahují vitaminy, minerály, enzymy a další cenné látky, zelenina navíc překyselený organismus neutralizuje. Ovocné nebo zeleninové šťávy si snadno vytvoříte pomocí domácích robotických odšťavňovačů.  Na špičku mezi těmito výrobky patří značky Catler nebo Rohnson, které uspěly i v testu iTest.cz.

3. Jezte pravidelně Snídaně je základ dne. Ideální je celozrnné pečivo s tvarohovými sýry, ovesné kaše nebo vločky s čerstvým ovocem, bílý jogurt nebo tofu natural. Nevynechávejte svačiny, které mohou tvořit zeleninové či ovocné šťávy nebo čerstvé ovoce. K obědu si dejte vyvážené komplexní jídlo, které je ideálně z poloviny složené ze zeleniny. Nezapomeňte pak ani na odpolední svačinu a večer se nasyťte například salátem doplněným o bílkovinu, jakou je například drůbeží maso, ryba, vajíčko nebo tvarohový sýr.

Foto: 123rf.com