Pokud jste se rozhodli, že uděláte něco prospěšného pro své tělo a zároveň vám nic neříkají posilovny nebo kolektivní sporty, dejte se na běhání. Běh je přirozenou cestou k lepší kondici i psychickému rozpoložení. Běhat navíc můžete kdekoliv a kdykoliv podle vlastních možností. Teď už tedy zbývá jen začít!

Pravidelné běhání zlepšuje celkovou fyzickou kondici a přispívá i k lepší psychice. Běháním posílíte funkci srdce a dosáhnete také kvalitnějšího spánku. Pokud u něj vydržíte, zjistíte, že se zkrátka cítíte skvěle. Na co se ale při běhu zaměřit?

1. Buďte trpěliví Běh vychází z nejpřirozenějšího lidského pohybu – z chůze. Pokud jste začátečníci, je proto vhodné, abyste jej chůzí zpočátku prokládali. Nedávejte si zbytečně velké cíle a začněte raději jen s malými úseky. Na to, že napoprvé hned uběhnete maraton, raději rovnou zapomeňte. Důležitý není v tomto případě strhující výkon, ale spíše pravidelnost.

2. Nezapomeňte dýchat Před každým rozběhnutím nezapomeňte na strečink. Není zapotřebí nic intenzivního, jen pomalé protažení, které tělo zahřeje a připraví na výkon. První část tréninku, která může trvat 5–10 minut, věnujte rychlé chůzi. Poté se pomalu rozběhněte a zvolte příjemné tempo. Důležité je dýchat nosem. Držte vzpřímené postavení těla – nehrbte se, narovnejte záda, vytáhněte se z ramen, dívejte se před sebe. Došlapujte na přední část chodidla a v loktech udržujte pravý úhel.

3. Doplňujte živiny Jako u jakéhokoliv jiného sportu, je i u běhání potřeba dbát na dostatečný příjem tekutin. Pití si můžete vzít s sebou a při pauzách doplňovat tekutiny po malých dávkách. To stejné platí i po skončení tréninku. Při výběru nápoje rozhodně vsaďte na čistou a neperlivou vodu. Co se týče jídla, neměli byste jíst dvě hodiny před vyběhnutím. Určitě není vhodné dávat si před během těžká a tučná jídla. V takovém případě by energie potřebná na výkon byla spotřebována na trávení. Po ukončení tréninku nezapomeňte doplnit bílkoviny, třeba v podobě proteinového drinku.

4. Chraňte své klouby Kvůli větší zátěži je vhodné pravidelně užívat také potravinové doplňky, které podporují a zvyšují tvorbu kloubního kolagenu. Ten je nezbytně důležitý pro pevnost chrupavek i kloubních tkání. K podpoře přirozené regenerace a komplexní posílení pohybového aparátu je vhodný např. Geladrink, jehož účinnou látkou jsou tzv. kolagenní peptidy, které doplňuje celá řada látek prospěšných chrupavkám, kostem, kloubům, vazům a šlachám.

5. Běhejte po trávě Co se týče běžeckého vybavení, je stěžejní výběr vhodné obuvi. Pro běžecké začátky je ideální měkký terén, nejlépe někde v parku nebo lese. Od terénu se potom také odvíjí typ obuvi. Boty by měly především pevně držet kotník a mít hrubší vzorek podrážky. Běžecké oblečení by mělo být z funkčních materiálů, aby dobře odvádělo pot a nebyla v něm zima.

Váš odběhnutý čas spolehlivě ohlídají obyčejné digitální hodinky. Pokud chcete mít ale detailnější přehled o délce uběhnuté trasy, spálených kaloriích a také sledovat tepovou frekvenci, pořiďte si sporttester nebo si stáhněte některou z mobilních aplikací (např. RunKeeper).

Tak směle do toho a běhu zdar!

Foto: 123rf.com