Je všeobecně známo, že čerstvé ovoce a zelenina má mimořádně pozitivní vliv na náš organismus. A zvlášť na podzim je třeba tělu dopřát pořádnou dávku vitaminů a připravit ho na zimu. 

Jablko – Snižuje krevní tlak, hladinu cholesterolu a krevních tuků, posilují imunitní systém, srdce a krevní oběh, stabilizují hladinu cukru v krvi a posilují cévy. Jsou bohatá na draslík, který pomáhá s hospodařením vody, podporuje funkci ledvin i činnost svalů.

9130253_ml

Pomeranč – Obecně podporují látkovou přeměnu v buňkách, odstraňují nedostatek soustředění, aktivují všechny tělesné žlázy, posilují libido a potenci, posilují imunitní systém a krvetvorbu a zlepšují vzhled vlasů. Pomerančová šťáva se hodí k očistné kůře, pomáhá při překyselení organismu.

10850121_xl

Grapefruit – Šťáva z tohoto citrusu má silné alkalické účinky a čistí krev od jedovatých kyselých látek. Také pomáhá při rozpouštění anorganického vápníku, např. při artritidě. Obsahuje draslík a vitamin C. Dužina je bohatá na bioflavonoidy zvyšující účinnost vitaminu C. Obsahuje také velké množství kyseliny listové a podporuje trávení. Pomáhá při žilních onemocněních, křečových žílách i hemoroidech.

Ananas – Pomáhá čistit a působí močopudně. Zlepšuje prokrvování, snižuje krevní tlak, působí protizánětlivě, uvolňuje svalové napětí a křeče. Odvodňuje a odbourává, pomáhá při střevních poruchách. Je bohatý na draslík, vápník, sodík, B12 i všechny E vitaminy.

5918396_l

Mrkev – Obsahuje velké množství betakarotenu, který přispívá k normalizaci všech tělesných funkcí a je nejlepším zdrojem vitaminu A. Obsahuje také vitaminy B, C, D, E, K a selen, prvek odvádějící z těla volné radikály. Podporuje trávení, působí proti hemoroidům, zvyšuje odolnost proti infekcím. Pomáhá udržovat zdravé zuby a kosti. Chrání nervový systém a je vhodná při očistách jater.

Červená řepa – Podporuje tvorbu červených krvinek, celkově posiluje organismus, čistí krev, má vynikající čistící účinek pro játra, ledviny a žlučník, povzbuzuje činnost lymfatického systému a je vhodnou podporou v období klimakteria. Není vhodné pít najednou více než 200 ml, její silně čistící účinek může způsobit nevolnost.

Foto: 123rf.com