Nezáleží na tom, zda se rozhodnete pro lenošení na pláži, aktivní relax na horách, průzkum přírodních krás nebo strávení pohodových chvil jen tak doma či na chalupě se svými blízkými.

Každá z těchto dovolených má své specifické požadavky a speciálně v létě vám zanedbaný pitný režim může řádně zkomplikovat život.

1. Na cestách

Navzdory množství starostí spojených s cestou na dovolenou poslouchejte signály svého těla. Už před samotnou cestou a zejména v jejím průběhu byste neměli zapomínat na doplňování tekutin. Ať už jste se rozhodli pro auto nebo autobus, zabalte si do příručního zavazadla dostatek lahví – například neochucené pramenité vody, která vám spolehlivě zažene žízeň. Pokud jste za volantem, platí tato rada dvojnásob. S nedostatkem vody přichází bolest hlavy a podrážděnost, následuje únava a zhoršené vnímání, což může vést ke katastrofálním následkům. Na pitný režim ale nezapomínejte ani při cestování letadlem, na jehož palubě panuje velmi suché klima. Během každé strávené hodiny v letadle bychom měli vypít nejméně 200 ml tekutin.

2. Kolik vypít?

Doporučené množství přijatých tekutin odborníci odhadují na 2–3 l za den. Se stoupajícími teplotami, prodlouženým pobytem na slunci a zvýšenou fyzickou aktivitou je však nutné tento příjem zvýšit. Při správném fungování lidského organismu odchází z těla 1,5–2,5 l vody za den. Pokud nedojde k vyrovnání ztráty tekutin, hrozí odvodnění a následná dehydratace. K doplňování tekutin by mělo docházet v průběhu celého dne. Pijte po menších dávkách, zato včas a pravidelně. Pociťujete-li žízeň, váš organismus je již dehydrovaný! Následné nárazové vypití velkého množství vody nic nespraví, naopak je zcela nevhodné, neboť způsobuje nadměrné zatížení organismu, zejména ledvin.

3. Čím hasit žízeň…

Kromě toho kolik pijeme, je také důležité, co pijeme. Obecně je nejlepší dodávat tělu takovou tekutinu, která je mu co nejpřirozenější, a tou je čistá voda. Ideální je konzumace pramenitých vod s nízkou mineralizací (Rajec, Bonaqua, Evian…). Tento údaj najdete na etiketách balených vod pod označením "celkové množství rozpuštěných látek". Vysokomineralizované vody bychom měli pít pouze v omezeném množství, jejich nadměrná konzumace není pro lidské tělo prospěšná. „Vody bohaté na minerály obsahují více než tisíc miligramů solí v jednom litru vody, což z nich dělá vlastně solné roztoky," vysvětluje MUDr. Ivan Majerčák. Úplně vyhýbat bychom se měli vysoce slazeným limonádám, džusům, energetickým drinkům a nápojům s obsahem alkoholu.

5838055_l

4. Teplé či studené?

Horké měsíce přímo lákají ke konzumaci ledově vychlazených nápojů, ty ale znamenají pro lidský organismus ohromný šok. Na krátký okamžik sice přichází úleva v podobě osvěžení, za chvíli se ale opět dostaví pocit horka. Kromě toho, pití příliš vychlazené vody a jiných nápojů může přivodit např. angínu nebo jiné onemocnění dýchacích cest. Odborníci tak doporučují i v horkých letních dnech konzumovat nápoje pokojové teploty. Nejvíce vás osvěží teplá voda s citronem, zkuste a uvidíte!

5. Pitný režim dětí

Děti v zápalu her a letních sportů velmi často zapomínají na tekutiny, a když na ně rodiče dostatečně nedohlédnou, jsou schopny nepít i celý den. Výsledkem toho jsou závratě, masivní pocení, horečky a průjmy, způsobené většinou právě akutní dehydratací jejich malých tělíček. Dětští pacienti pak často tráví léto na nemocničních lůžkách, namísto veselých radovánek s kamarády. Pokud odmítají čisté vody a dožadují se ovocných šťáv a slazených nápojů, raději je vždy nařeďte vodou s přirozeným obsahem minerálů.​

Foto: 123rf.com