Bílé pláže, palmy a všudypřítomná atmosféra arabského světa. To je Omán. Většinu jeho plochy sice pokrývá poušť, ale oázy, jezírka a vodopády mu dodávají nezapomenutelný romantický nádech. 

Pokud jste o tomto třímiliónovém sultanátu ještě neslyšeli, jistě budete znát jeho tři sousedy: Saudskou Arábii, Jemen a především Spojené arabské emiráty. A my pro vás máme hned několik pádných důvodů, proč se vypravit právě tam.

  1. Stačí jen osm hodin letadlem a ocitnete se v exotickém ráji.

  2. Představte si nádherné pláže s bílým pískem a azurovým mořem. K nejpopulárnějším patří Ad Dahariz, překrásná písečná pláž v oblasti Salalah. Za návštěvu stojí i pláž Shuwaymiyah, kde můžete pozorovat delfíny a želvy.

  3. V Ománu si můžete vyzkoušet život pouštních beduínů, projet se na velbloudech, šnorchlovat, prozkoumávat jeskyně a podnikat celou řadu výletů. A také nakupovat, především na místních bazarech, kterým se říká souky.

  4. Za prozkoumání rozhodně stojí město Salalah jedno z hlavních středisek v jižní části Ománu. Má nádherné přírodní scenérie a dlouhé písečné pláže, ale především si tu užijete ten pravý Orient. Věděli jste například, že se Salalah říká „město parfémů“? Zkrátka vůní tu poznáte na tisíce.

  5. Pokud patříte mezi milovníky potápění, nenechte si ujít koupání u města Mirbat, kde jsou mezi korály potopené dva velké lodní vraky.

  6. Když budete mít pláží po krk, můžete se vydat do přírodních rezervací, nebo na datlové a citrusové plantáže.

  7. Jestli máte rádi kořeněná jídla, zde si přijdete na své. Ománská kuchyně se skládá nejčastěji z jehněčího, skopového či velbloudího masa. Jako přílohy se podává rýže, chlebové placky (rukhal) a datle. Každé jídlo je přitom poměrně dost kořeněné, mdlé chuti se tak v tomto sultanátu určitě neobávejte.

  8. Rozhodně vám zachutná nezaměnitelná tradiční káva, která se připravuje z čerstvě upražených kávových zrn a kardamomské moučky. Jelikož je sama o sobě dost hořká, podávají se k ní na doslazení například datle nebo sladká želatina halva.

Důležité informace: 

Po příletu je také nutné vyřídit si víza. Ty si čeští turisté kupují až v Ománu, za cestu kratší než deset dnů se platí 5 OMR (5 ománských rijálů, zhruba 250 Kč), vízum pro cesty delší než 10 dnů stojí 20 OMR (cca 1 000 Kč). Také musíte mít pas platný ještě nejméně 6 měsíců po návratu z dovolené. Omán letos jako novinku nabízí například cestovní kancelář Fischer.

Při opalování zde nezapomeňte na pravidla domácích. Opalování bez vrchního dílu plavek si v Ománu odpusťte, pro místní je to přinejmenším pohoršující. A také se nezapomeňte důkladně mazat, slunce zde opravdu pálí.

Foto: Archiv