Stres nás provází na každém kroku, ať už je to práce, finanční trable, nemoc v rodině, starosti ve vztahu nebo existenční krize. O to víc je třeba umět stresové situace zvládnout a nenechat se jimi pohltit, jinak se odrazí na vašem duševním i fyzickém zdraví. 

1. Čas na sebe jako priorita Vyhraďte si pro sebe každý den alespoň třicet minut, zapište si daný čas do diáře a nerušte ho. Dopřejte si uvolňující horkou koupel se solí z mrtvého moře, zapalte svíčky a relaxujte. Nebo si můžete zajít na masáž či se posadit do parku a vnímat okolní zeleň a zpěv ptáků.

2. Řekněte ostatním ne Ignorovt své potřeby a přepínat se je nejkratší cestou k pořádnému vnitřnímu napětí. Když někomu občas něco odmítnete, neznamená to, že jste špatní, naopak, říkáte tím ano sobě!

3. Příroda jako zdroj energie Pokud svítí slunce, vystavte mu své unavené tělo a přijměte jeho energii. Zujte si boty a užijte si pocit chůze po měkoučké trávě. Zajděte do lesa nebo do parku a pomalu zhluboka dýchejte. Zvedněte častěji hlavu k nebi, můžete pozorovat mraky a po setmění hvězdy. A už jste zkusili obejmout strom?

4. Škola smíchu I když jste zaneprázdnění, stojí za to si ukrást alespoň dvacet minut a vyblbnout se. Smích léčí a nikdy ho není dost. Nechte se nakazit dobrou náladou od kolegů či kamarádů a zkuste rozdávat úsměvy, začnou se vám vracet!

5. Požádejte o pomoc Pokud cítíte, že své úkoly nezvládáte, nebojte se říct si o pomoc, ať už se to týká pracovního projektu nebo domácích prací. Možná budete překvapeni podporou, které se vám dostane. Někdy si hrajeme na hrdiny nebo si rovnou myslíme, že nám nikdo nepomůže, aniž bychom nahlas vyslovili svou žádost.

6. Jídlo jako lék Rostlinná strava obsahuje přírodní léčivé složky. Úpravou jídelníčku dokonce můžeme odstranit řadu problémů. Už jen tím, že omezíte konzumaci kofeinu, cukru, alkoholu a mléčných výrobků, které stres v těle podporují, svému organizmu ulevíte.

7. Zpomalte Naučte se vstávat pomalu, po probuzení jen zhluboka dýchat a pomalu rozhýbávat své tělo. Zkuste se projít nebo meditovat, kdykoli pocítíte vnitřní napětí. Ideální je také pomalý druh pohybu, jako yoga nebo tai chi.

8. Energetičtí upíři Ujistěte se, že alespoň chvíli každý den strávíte při plném vědomí bez elektroniky. Vypněte televizi, internet, telefon i tablet. Místo toho si hrajte s dětmi nebo si přečtěte knihu v přírodě. Energii z vás ovšem mohou vysát také lidé. Pokud zrovna nemáte na rozdávání, snažte se takovým jedincům vyhnout.

Foto: 123rf.com