Pokud přemýšlíte, kam utéci před sychravým podzimem a zimou nebo zvažujete, ve kterém asijském státě strávit romantickou dovolenou, toto místo byste jistě neměli minout.

1. Turistický ráj Thajsko je země milých lidí, nádherné přírody a dech beroucích památek. Pro cestovatele začátečníky má tu výhodu, že je značně poznamenaná turismem a tzv. poevropštělá. Thajsko bylo jednou z prvních asijských zemí, kam začali v masovém množství cestovat turisté z celého světa, takže dnes už vás tam téměř nic nepřekvapí, služby ve většině turistických míst odpovídají úrovni těch našich, hotely jsou na každém rohu a jídelní menu v angličtině a ruštině jsou téměř pravidlem.

2. Velkoměstská oáza 2. Bangkok, hlavní město, má nepopsatelnou atmosféru, která stojí za poznání. Když vyjdete z letiště, praští vás do nosu vůně smažených nudlí a smogu v kombinaci s vlhkým lepkavým vzduchem. Navštívila jsem luxusní nákupní centra s vodopády, obchody, kde bylo možné sehnat oblečení jako z našich butiků za pár korun nebo jeden z největších trhů v Asii (Chatuchak market), kde seženete vše – potravinami počínaje, přes oblečení exotickými rostlinami a zvířaty konče. Když si chce návštěvník tohoto velkoměsta odpočinout od hluku (pěti proudé silnice nejsou výjimkou), může zajít do některého z městských parků. Lumpini park je zelená oáza uprostřed města, kde jsem si pochutnávala na čerstvě nakrájeném ovoci, které se prodávalo v sáčku a napichovalo se na špejli, pozorovala ptáky létající nad jezerem, muže trénující bojové umění tai-chi… Navštívila jsem i hadí farmu, která je nedaleko a je v ní velký počet jedovatých hadů, kteří jsou před návštěvníky krmeni, i je jim odebírán jed, který se používá na výrobu sér proti uštknutí.

3. Královský palác Toto místo je opravdu okouzlující. Architektura je tolik odlišná od té naší a evropské celkově. Komplex tvoří několik budov, které jsou ozdobeny malými čtvercovými sklíčky, většinou zlaté barvy a zakončeny špičatými věžičkami. Barevné sochy obrovských rozměrů, krásné parkové úpravy a rozlehlé zahrady, to vše vytváří kouzelnou atmosféru. Bohužel ji ale kazí velké množství návštěvníků. Palác byl do roku 1946 sídlem královské rodiny. Proto je zde k vidění např. přijímací hala, trůní sál, kde se konají korunovace i poslední rozloučení s členy královské rodiny, historická zbrojnice, nebo jídelna královské rodiny a jejích hostů.

4. Thajská masáž Dalším z chrámů je Wat Pho, kde se nachází jedna z nejznámějších masérských škol v zemi a jsou v ní umístěny například originály obrázků prastarých map těla, podle kterých pracují asijští maséři dodnes. Škola nabízí kurzy masáží i pro cizince. Do areálu je povolen vstup pouze v oblečení s dlouhými nohavicemi a zahalenými rameny. Pokud návštěvník zapomene, je možné půjčit si hábit. Před vstupem do chrámů je nutné nechat obuv venku. Masáž má dlouhou historii, kombinuje prvky z thajské, indické a čínské medicíny a vychází z tlakových bodů na těle. Je všude přítomná a patří k životnímu stylu Thajců, kteří na ni chodí preventivně (nečekají, až je začne něco bolet) a pravidelně. Dříve byly masáže dostupné pouze na půdě buddhistických chrámů, v současné době je najdeme téměř všude, v hojné míře se vyskytují hlavně v místech, kde se nacházejí turisté. Masáž by měla trvat 1 – 2 hodiny, aby došlo k uplatnění potřebných masážních technik na všech tělesných bodech a energetických čárách.

5. Plážové radovánky Hodně lidí si jezdí odpočinout nebo zalézt po skalách na jih Thajska, na pláže u městečka Krabi. Co se osídlení týče, patří tato oblast k nejstarším. Do provincie Krabi spadá více než sto ostrovů. Není nad to, půjčit si kajak, plout mezi ostrůvky, kochat se krásnou přírodou a stromy pro tuto oblast typickými – mangrovníky, osvěžit se v průzračném teplém moři a sami odpočívat na pláži s bílým jemným pískem. U Krabi je několik pláží a je třeba dát pozor na výběr ubytování na konkrétní pláži. Úroveň se totiž dost liší. Pokud chcete jet na romantický pobyt, zvolte hotel na Railay beach nebo Phra Nang beach. Já ráda lezu po skalách, a tak mi stačila chatička na Ao Nang beach, kde je mnoho možností skalního lezení. Doprava na tyto nádherné pláže je možná pouze na lodích zvaných Long Tails, které vyplouvají v pravidelných intervalech z městečka Krabi.

6. Gurmánské zážitky Thajská strava bude zážitek hlavně pro milovníky pálivého jídla. Stravovat se dá v luxusních restauracích, fastfoodech nebo na ulici. Já jsem se stravovala většinou u stánků na ulici. Převažovalo grilované kuře s typickou lepkavou rýží (sticky rice), občas nudle s kuřecím masem, nudlové polévky, čerstvé ovoce a zelenina, ryby. Jestliže jsem neřekla, že jídlo nechci pálivé, většinou jsem ho dostala s takovým množstvím chilli, že nebylo možné ho sníst. Rozšířená byla vařená ochucená rýže zabalená v palmovém listu a další sladké dobroty připravované ze slazeného mléka. Nejhorší omyl byly nadýchané buchtičky se zelenou omáčkou – představovala jsem si chuť našich buchtiček se šodó. Místo toho to byly slané buchty s rybí omáčkou. Další specialita byl oloupaný grep, který se prodával u stánků s ovocem a byl v sáčku společně s cukrem. Tak to alespoň vypadalo. Cukr byl ale smíchaný s chilli. Zajímavé byly i malé zelené banány, které byly velmi trpké a téměř bez chuti. Později jsem zjistila, že jsou určeny k vaření a v syrovém stavu se nejí.

7. Sexuální turistika Prostituce v Thajsku má tisíciletou tradici. Do současné podoby se rozvinula s příchodem amerických vojáků v období vietnamské války a s přílivem zahraničních turistů. Prostituce je oficiálně zakázána, ale je tolerována. Nemusí se ale jednat jen o sex, velká část mužů si Thajku zaplatí na delší dobu jako společnici, která je doprovází během jejich cesty. Thajské ženy jsou vychovávány k tomu, že mají muže činit šťastnými. V tomto případě jsou milé dokud máte dost peněz, kupujete jim dárky a něčím je nenaštvete. Zajímavostí je, že můžete mít i vdanou ženu, pokud dostanete povolení od jejího muže. Pak se sex s cizincem nepovažuje za nevěru, ale za obchod a způsob, jak rodině finančně přilepšit. Pozor ale na ladyboye. Platí zde pravidlo, že pokud na ulici vidíte překrásnou dívku, býval to muž. Nejznámější města s go-go bary a dalšími místy, kde seženete společnici jsou Pattaya, Bangkok a ostrov Phuket.

8. Všudypřítomní mniši Velkou roli v Thajsku má buddhismus – životní styl a filozofie, které praktikuje devadesát procent obyvatel. Mezi hlavní vyznavače buddhismu patří mniši. Jejich životní styl podléhá několika desítkám pravidel např. celibátu a odmítání osobního majetku (kromě darů). Mnišství nemusí být na celý život, muži z něj mohou třikrát za život vystoupit. Dříve bylo tradicí, že do mnišského stavu vstoupil alespoň na krátkou dobu každý thajský muž. Současná generace se ale tímto nepsaným pravidlem příliš neřídí. S mnichy mám osobní zkušenost. Během cesty vlakem jsem kolem nich chtěla projít. Jeden pán mě zadržel a vysvětlil, že ženy mají do této části vlaku zákaz vstupu. Mniši nosí oranžové hábity a jsou velice váženými osobami. Mají zakázáno dotýkat se nebo být dotýkán ženou a přijímat věci z její ruky.

9. Úcta k vládci Důležitá a všemi milovaná osoba je Ráma IX. – Velký král Siamu. Vládne Thajsku již 65 let. On i jeho rodina jsou mezi občany neobyčejně populární. Je nepřípustné kritizovat panovníka, poškozovat bankovky (např. zmačkáním) s jeho podobiznou či nevstát při hymně, kterou sám král zkomponoval. Král je uctíván každým Thajcem a jeho obraz nemůže chybět v žádné domácnosti. Překvapením pro mě bylo, když před začátkem filmu v kině začala hrát hymna, během níž se na plátně promítaly fotografie ze života královské rodiny a celé kino, z větší části plné lidí mladších dvaceti let, povstalo. Nezapomenutelný zážitek.

Foto: Archiv autorky