Jaro je časem půstu, detoxu a celkové očisty po zimním hodování. Což takhle přizvat do kuchyně zásady ajurvédské výživy a hýčkat své tělo podle moudrosti starých Indů? Recepty pro vás s láskou připravila expertka na Ajurvédu, Michaela Jarolímová.

Klíčky – Do salátů, polévek, na chleba nebo jen tak k přikousnutí…

4_2014-05-06 21.06.17_2

Neexistuje nic typičtějšího pro jaro, než jsou výhonky a klíčky. Není náhoda, že se v přírodě vyskytují právě v tuto dobu. Klíčky jsou jedním z nejúčinějších léků právě na jarní neduhy – alergie, únavu a zpomalé trávení po zimě. Naklíčit můžeme kdeco - obiloviny (oves, pšenice, kukuřice), luštěniny (mungo, fazole, čočka), olejniny (slunečnice, sezam) a ostatní (vojtěška, ředkvička). Jakmile začne semeno klíčit, aktivují se v něm látky zajišťující výživu rostoucímu rostlinnému organismu. V tuto chvíli je semínko jednoduše řečeno nabyté enzymy a vitaminy – jejich podíl vzroste až několikanásobně oproti suchým semenům! Větší výhonky jsou navíc bohatým zdrojem chlorofylu, který v těle pomáhá rozmnožit prospěšné bakterie a naopak zničit ty škodlivé, společně s viry a parazity. Navíc,  kdo neochutnal čerstvý chlebíček s tvarohem, ředkvičkami a řeřichou, jako by nežil! Nejrychlejší klíčení - jednodenní slunečnice 1. Do sklenice nasypte semínka loupané slunečnice, několikrát propláchněte, zalijte studenou vodou a nechte stát asi 7 hodin. 2. Vodu slijte a slunečnici nechte stát ve sklenici na slunějším místě. 1 - 2x denně můžete semínka propláchnout a zase slít, aby byla stále vlhká, ale neplavala ve vodě. 3. Do druhého dne vypustí slunečnice malý výhonek. To je nejlepší doba ke konzumaci, později pak semínka začnou hořknout. Klíčky slunečnice mají vynikající oříškovou chuť a přitom jsou vláčné a svěží. Porovnejte sami a uvidíte, že se suchou slunečnicí se nedají srovnávat.

Cuketové špagety s rajčatovou tapenádou 

2_2014-04-23 21.56.18

Doba přípravy: 10 minut, Množství: pro 4 osoby 

Suroviny: Na špagety: 2 cukety, stroužek česneku, lžíce panenského olivového oleje Na rajčatovou tapenádu: 1 a 1/2 stroužku česneku, 100 g cherry rajčátek, 50 g sušených rajčat, 50 g velkých černých oliv bez pecky, 1 lžíci kaparů, 1 lžíci čerstvých petrželových lístků, 1 lžíce citrónové šťávy, 1 lžíce olivového oleje, sůl, pepř

1. Cuketu důkladně umyjte, odřízněte konce a i se slupkou postupně nakrájejte škrabkou na julienne. Vodnaté středy cuket nekrájejte, nedržely by tvar nudliček. Špagety dejte na chviličku odležet do lednice.

2. Rajčatová tapenáda je hotová za dvě minutky – jen smíchejte a pár pulsy promixujte všechny ingredience. Tapenádu můžete i prohřát a podávat jako teplou omáčku. 

3. Pro polechtání chuťových pohárků můžete dozdobit parmezánem a chilli papričkou.

Karobový dort s avokádovým krémem

3_2014-05-07 12.10.52 

Doba přípravy: 20 minut ( + 16 minut pečení), možství: pro 8 osob Suroviny: Na korpus: 7 vajec, 4 lžíce třtinového cukru, 10 lžic celozrné pšeničné mouky, 4 lžíce karobu (nebo holandského kakaa), 1/2 balíčku prášku do pečiva Na krém: 50 g másla, 3 lžíce třtinového cukru podrceného v hmoždíři na moučku, 2 avokáda, 100 g tvarohu, 150 ml sójové smetany 
1. Nejdříve vyšlehejte vejce s cukrem. V jiné míse dobře promíchejte zbývající ingredience na korpus a postupně je přimixujte k vaječné pěně. Vznikne vám lité těsto. 2. První polovinu těsta vlijte do formy a vložte na 7–8 minut do trouby předehřáté na 180 stupňů Celsia. Totéž pak opakujte i s druhou polovinou těsta. Oba korpusy pak nechte vychladnout.  3. Mezitím připravte krém. Vyšlehejte máslo s cukrem, přimíchejte rozmixovaná avokáda, tvaroh a smetanu.  4. Korpus vložte zpět do formy, navrstvěte na něj všechen krém a přiklopte druhým korpusem. Dejte chladit do lednice alespoň na 4 hodiny. Lepší je však nechat dort uležet přes noc. Kombinace karobu a avokáda se výborně doplňuje s jahodami, které můžete po vychlazení rozprostřít navrch dortu. Delikátně chutná také s borůvkami.  
Krém do tohoto dortu se tradičně připravuje z másla, tvarohu a smetany. Zkuste nahradit tuky avokádem – má hutnou dužinu, obsahující až 40% rostlinného tuku a zralé jde dobře rozmačkat. 
 
Karob je méně tučná alternativa kakaa. Výborně se také hodí, když pečete pro děti. Narozdíl od kakaa totiž nemá povzbuzující účinky vyvolávající u dětí poruchy pozornosti. 
Ajurvédský specialista obrázek Michaela Jarolímová se k ajurvédě, jak sama říká, dostala patrně vedením osudu – vítr ji před několika lety zavál na Sri Lanku, kde je ájurvéda jako doma. V této zemi je považována za hlavní medicínský systém, takže s ájurvédskou klinikou se potkáváte téměř na každém rohu. Na jedné z nich jí prakticky přes noc pomohli s těžkými popáleninami od slunce a ájurvéda probudila její zvědavost, Po návratu začala se studiem tohoto systému, absolvovala dvě ajurvédské školy a nyní poskytuje poradenství a ajurvédskou terapii. Pokud byste ajurvédu chtěli vyzkoušet, doporučujeme www.ajurvedaguru.cz 
Foto: Archiv