Máte rádi kreslené nebo animované postavičky? Pak se vydejte do Třeboně! Už 6. – 11. května 2014 na vás v rámci Mezinárodního festivalu animovaných filmů ANIFILM čeká více než 350 snímků, krátkých, delších i celovečerních.

Uvidíte to nejlepší z domácí i zahraniční animované tvorby a spolu s organizátory soutěže můžete předat cenu za celoživotní dílo Zdeňku Smetanovi, který za svůj život vytvořil mnoho postaviček. Mezi nejznámější patří jeho večerníčkové figurky, jistě znáte Křemílka a Vochomůrku či Rákosníčka.

Celovečerní soutěžní filmy na Anifilm dorazily z celého světa. Do mezinárodní soutěže celovečerních snímků se probojovalo celkem 10 titulů. Ve výběru, který čítá pět filmů pro dospělé a pět pro děti, najdeme například dva tituly z Brazílie: dětský a poetický Chlapec a svět (O Menino e o Mundo) a animovanou komedii Sbornia (Até Que A Sbornia Nos Separe), z USA přibyl snímek Cheatin, z Francie příspěvek ze slavného francouzského studia Folimage Teta Hilda! (Tante Hilda!). O přízeň mezinárodní poroty se budou ucházet také dva domácí tituly. Husiti Pavla Koutského soutěží v kategorii filmů pro dospělé a Čtyřlístek Michala Žabky je určený dětem.

Festivalová soutěž by ale neměla uniknout všem anime fandům, soutěžit bude totiž i legendární Hayao Miyazaki se svým posledním titulem Zvedá se vítr (The Wind Rises). Další příspěvek pochází z Estonska a ve výběru zastupuje loutkovou animaci. Jedná se o groteskní muzikál Líza Citrónová a Marocký Pomeranč: zrychlená lovestory (Lisa Limone and Maroc Orange, a Rapid Love Story). Dětskou soutěž dále doplní poutavý Měsíčňan (Jean de la Lune) a tu pro dospělé diváky pak adaptace komiksu Barva pleti: Medová (Approved for Adoption).

Takže pokud nevíte, jak strávit prodloužený víkend, co kdybyste se vydali za kulturou do Třeboně?