Máme filmový tip pro milovníky francouzské kinematografie: Do českých kin míří nový francouzský film Atilla Marcel – Chometova chvála drogám, buddhismu a ukulele.

Líbí se vám filmy jako Amélie z Montmartru nebo Pěna dní?  Pak byste si neměli nechat ujít celovečerní hraný debut známého francouzského animátora, režiséra a scenáristy Sylvaina Chometa Atilla Marcel, který se od 27. února promítá v českých kinech.  Jemný humor, melancholie, zářivé barvy, poetika, podmanivá hudba, krásně smutná nostalgie i pár trochu ztřeštěných muzikálových čísel…

„Chometův snímek je čistá francouzská komediálně-bizarní radost, jaká tu už dlouho chyběla!“ vzkazuje Jan Jílek, hlavní dramaturg Asociace českých filmových klubů, která u nás tuhle vydařenou tragikomedii distribuuje.

Attila Marcel AČFK 4952 náhled

Atilla Marcel je příběhem třiatřicetiletého Paula, pianisty, který nikdy nepromluvil a od smrti svých rodičů ani nikdy nedělal nic jiného, než co mu naplánovaly jeho dvě rázné tetičky, učitelky tance. Až jednou plachý Paul najde na schodech desku, díky ní se ocitne v bytě své sousedky Madam Proustové a objeví tak kouzlo halucinogenních drog. Konkrétně „bylinných“ čajů s přídavkem LSD. S jejich pomocí by konečně mohl najít cestu ke své minulosti představované ztracenou milovanou matkou, k přítomnosti ovládané tetičkami i k budoucnosti, v níž by mohla figurovat cellistka Michelle… V hlavní roli zazářil skvělý Guillaume Gouix.

Attila Marcel AČFK 107435 nahled

„Tento film je v jádru vlastně příběhem o Paulově vztahu vůči ženám, jeho matce, jeho tetám, sousedce Madame Proustové, se kterou ho pojí skutečně silný cit, a pochopitelně k Michelle, mladé asijské cellistce,“ vysvětluje režisér Sylvain Chomet. Renomovaný filmový časopis Variety označil film Atilla Marcel za „okouzlující rodinnou ódu na používání halucinogenních drog“. Sám režisér Sylvain Chomet by si jako podtitul své novinky vybral: „Chvála drogám, buddhismu a ukulele“.

Foto: Archiv