Hra Baronky má tři nej – Evu Holubovou, Zuzanu Bydžovskou a i to, že běží pouhých 100 minut bez přestávky. Je to tak, během představení se nestačíte nudit a už vůbec vás nenapadne se podívat na hodinky. Ve stručnosti je síla a v této hře není žádný obraz navíc ani řečeno cokoli, co by bylo zbytečné.

Baronka v podání Evy Holubové je do jisté míry nespokojena se svým životem, který je, navzdory jejímu bohatství a postavení, nenaplněný, a to i díky tomu, že barona (jak se dozvíme z náznaků) zajímají především jiné ženy, včetně služek. I proto každou chvíli hledá baronka jinou pomocnici do domácnosti. Jednoho dne si usmyslí, že převychová na služku ženu, která vyrostla v chlévě, neumí ani mluvit a je těžko přizpůsobivá normálnímu životu. Chce si tím dokázat svoje schopnosti, ale i šokovat své bohaté přítelkyně.

DSC09557

Hra pro dvě herečky se žene kupředu novými a novými obrazy a ani chvilku nenudí. A že jsou Eva Holubová a Zuzana Bydžovská skutečně skvělé dokazuje to, že stačí zavřít oči a představit si, že si role prohodily. Přestože jste přesvědčeni, že první z nich pasuje perfektně do role baronky a druhá do role služky, nádherně si je umíte představit i v rolích obrácených. A v tom tkví jejich herecké umění.

Baronky jsou úpravou hry Baronka a služka, v níž obě herečky již zazářily dříve. Autorem úpravy, režisérem a scénografem je jeden z našich nejvýraznějších divadelníků současnosti Šimon Caban a kostýmy jsou dílem Simony Rybákové.

Foto: Archiv