Kolekce Beaty Rajské 2014 je silně ovlivněna její cestou do Afriky, konkrétně do Zambie. Všechny modely vznikly v duchu motta: Každý máme křídla… Je na nás je objevit a najít bod vzletu.

"Když jsem na jaře hledala odvahu na misi do Afriky, vůbec jsem nevěděla do čeho jdu… Moje rodina i přátelé mi střídavě rozhodnutí schvalovali, nebo mě za něj peskovali. Přiznávám, měla jsem strach. I přesto všechno jsem  se připravovala a odletěla jsem. V Africe jsem dělala to, co umím nejlíp – šířila své řemeslo. Po návratu se mě spousta novinářů ptala: Máte inspiraci? Bude vaše nová kolekce inspirovaná Afrikou? Ale já všem tvrdila, že Etno není můj šálek kávy… Pak přešel nějaký čas a já jsem vzala do ruky tužku… Je tam vše! Sukně holek, jednoduché tvary kabátů, střapaté účesy, sláma střech chatrčí, temperament domorodců, barvy slunce, písku i markitu, kroje z Kuombuky, strohost uniforem posádky letadla, ale především „osvobození“. Odešla jsem pomáhat… ale sama jsem našla křídla," řekla ke své kolekci návrhářka Beata Rajská.

Přírodní materiály, jako jsou hedvábí, lamé, buret, len či vlna, často střídají pajetky nebo vypalované materiály. Velkou zajímavostí je speciálně zhotovená ,,sláma“ , kterou autorka používá na oděv (hlavní stavební materiál v Africe). Řada ze lnu a buretu je zdobená korálky, výšivkou i velkými závěsy. Pajetky a glitry používá autorka na kabátky a kabátce jednoduchých tvarů a jejich lesk má opět připomínat zálibu v zdobnosti klasického afrického oděvu. V barevnosti převládá barva země, zlatých odlesků slunce, ale zároveň se tam objevuje hnědočerná jak mžik smutné vzpomínky. Co se týká linií, Beata čerpá inspiraci jak ze zambijského oděvu, tak z uniforem krojů kmene Lozi i z mužské sváteční sukně.

Foto: Dalibor Konopáč