Pokud zabloudíte během léta na toulkách po jižních Čechách do Bechyně a zaskočí vás ošklivé počasí, zajděte na výstavu. To nejlepší z tvorby pozoruhodné české sochařky a malířky Eriky Bornové představuje až do 28. září výstava Born to Erika v Zámeckém pivovaru při Mezinárodním muzeu keramiky v Bechyni.  

Výstava zachycující různé role ženy v současném světě nabízí soubor tematicky i esteticky promyšlených plastik. Ty zaujmou nejen svým magickým realismem,  ale i výjimečným materiálem:  všechny jsou ze sochařčina oblíbeného polystyrenu, který umí Erika Bornová mistrovsky zpracovat.

„Polystyren je moje láska. Strukturou připomíná mramor, ale zároveň mi dává velkou svobodu; jako jediný ze všech sochařských materiálů mi umožňuje tesat sochy v nadživotní velikosti, a pak si je ze svého ateliéru v šestém patře i sama odnášet!“  Vytváření soch z lehkého polystyrenu se Erika Bornová systematicky věnuje jako jediná z našich výtvarných umělkyň i umělců už od konce 90. let.

Většinu plastik vyřezaných pilou, nožem a skalpelem pak i jemně koloruje a doplňuje je vlasy, bižuterií, ale také umělou trávou, husím peřím nebo rybími šupinami. „Většina lidí si myslí, že sochat z polystyrenu musí být hotové utrpení, protože při řezání vydává příšerné zvuky, ale není to pravda: Když víte, kam říznout a jak do něj zakrojit, je to krásně tichá a povznášející práce,“ říká.

Foto: Archiv