Botox a dermální výplně, jimiž se vyhlazují hlubší vrásky na počkání, již bereme jako celkem běžnou zkrášlovací proceduru. Jako houby po dešti tak vznikají dermato-estetická centra, která je nabízejí. 

Vpichování účinných látek do obličeje je proti klasickému liftingu mnohem méně časově náročné, protože rekonvalescence netrvá týdny, nýbrž hodiny. Výsledek je navíc viditelný v některých případech okamžitě. I když jsme si zvykli preparáty, jež se vpichují do obličeje, nazývat obecně „botox“, ne vždy jde konkrétně o tuto látku.

Jaké metody omlazení si vlastně můžete dopřát a co všechno se dá za tímto účelem vpíchnout do kůže? Pomůžeme vám se v labyrintu instantního mládí lépe orientovat.

Botox nebo Dysport – Označení Botox je registrovaná značka konkrétního přípravku. Správně by se tedy mělo říkat botulotoxin, též botulin (klobásový jed). V Čechách se nejvíce používá preparát Botox nebo Dysport. Oba jsou botulotoxiny. Dysport je jen o něco menší molekula, statisticky jeho účinek nastupuje o něco dříve, ale na druhou stranu je zas rychleji odbourán z těla. Výběr použití daného preparátu záleží na volbě lékaře – dermatologa či plastického chirurga.

Kyselina hyaluronová – Jedná se o pravděpodobně nejužívanější a nejbezpečnější výplňový materiál. Pro výplně hlubokých vrásek se používá její synteticky vyráběná varianta s různou hustotou. Jde o značky Restylane, Esthelis, Fortelis, Juvéderm, Princess a Teosyal.

14730334_xl

Kolagen  Injekční kolagen bývá derivován z lidského nebo čistého hovězího kolagenu a taktéž se užívá k vyplňování hlubších vrásek, případně rtů. Dávejte si pozor na preparáty značek Zyderm a Zyplast, jež u nás již byly staženy z trhu.

Vlastní tuk – Ve světě medicíny je postup vyplňováním vlastním tukem pacienta čím dál tím oblíbenější. Odebírá se nejčastěji z břicha nebo hýždí způsobem, jenž určí lékař. Dále se tuk vpraví pomocí injekce do vrásek, ale i pod oči či do rtů.

Hydroxylapatit vápenatý  Těžký výplňový materiál z mikrokuliček hydroxylapatitu vápenatého, rozpuštěných v gelovém nosiči na bázi vody. Nejčastěji jde o Radiesse a Radiance.

Kyselina polymléčná  Jde o syntetický materiál stimulující vlastní produkci kolagenu. Spolehlivé jsou značky Sculptra a New-Fill.

Polymetylmetakrylát – Jde o semi-permanentní výplň, což znamená, že se samotná výplň po uplynutí určité doby sama vstřebá. Tato metoda je ale podle odborníků poměrně riziková, protože se můžou utvořit hrbolky na povrchu kůže. Používá se preparát jménem Metacrill.

Foto: 123rf.com