Věřte, nevěřte, klasické opalování dávno vyšlo z módy. Ani ne proto, že by už nebyla bronzová pokožka trendy. Jde spíš o stále sílící hrozbu rakoviny kůže, která se sluněním přímo souvisí.

Nejlepší je se slunci vyhýbat zcela, ale v praxi je to dost těžké. Musely bychom chodit skryté pod slunečníkem s dlouhými rukávy i nohavicemi, což by ve vedrech bylo dost neúnosné. Mnohem lépe uděláte, když si budete tělo i tvář mazat ochrannými krémy. Ideální faktor si zvolte podle svého foto typu v lékárně či parfumerii. Pokud jste foto typ číslo 2 (což je v našich zeměpisných šířkách nejrozšířenější), je pro vás dostačující ochranný faktor 30. Čím vyšší je číslice na krému, tím déle chrání. S třicítkou můžete být na přímém slunci přibližně 2–3 hodiny, aniž byste se spálila.

Bezpečně čokoládová Můžete namítat, že nechcete být celé léto bílá jako „ředitelka vápenky“. To rozhodně nemusíte! Jsou tu totiž skvělé samoopalováky, které pokožku natónují tak, že nikdo nepozná, že je opálení falešné. Aktivní látky v krémech a gelech stimulují melanin a vytáhnou ho z pokožky. To má za následek její zhnědnutí. V současné době není bezpečnější formy opálení! Samoopalováky doporučují i přední dermatologové.

Pozor na fleky Aplikace samoopalovacího přípravku však není tak jednoduchá. Když to s ním neumíte, hrozí, že budete flekatá. Než se pustíte do nátěru, udělejte si důkladný peeling celého těla. Odumřelé kožní buňky budou ty tam a riziko vzniku fleků se tak minimalizuje. Následně si nasaďte gumové rukavice a začnete krém rovnoměrně roztírat po těle. Nezapomínejte na nárty a uši! Výsledek je viditelný nečastěji až po několika hodinách, přičemž efekt opálení vydrží zhruba dva týdny.

Foto: 123rf.com a archiv