Snažíte se na něco vzpomenout, máte to na jazyku, ale za nic na světě na to nemůžete přijít? Lidská paměť je jako sval. Při pravidelném tréninku a cvičení se vám odmění. A naopak – nebudeme-li ji věnovat pravidelnou péčí, zakrní.

Našich sedm jednoduchých tipů vám pomůže paměť pravidelně trénovat a udržovat stále v kondici.

1. Luštěte a hrajte: Křížovky, hlavolamy, sudoku, skládání puzzle – vše, co váš mozek vytrhne z běžných každodenních aktivit a donutí ho fungovat a pracovat aspoň trochu jinak.

2. Čtěte a trénujte se na maličkostech: Zkuste si pravidelně vybavovat texty písní, básničky, filmové pasáže, letopočty a další fakta získaná během studií nebo četbou knih. Ti odvážnější se mohou zkusit naučit například novou básničku nebo text oblíbené písničky.

3. Změňte své stravovací návyky: Je prokázáno, že funkci mozku podporuje vitamin E, nezapomínejte proto uzobávat slunečnicová semínka, mandle a pravidelně si dopřávejte listovou zeleninu. Všechny tyto potraviny prospívají mozku, podporují paměť a zaručují její pomalejší stárnutí. Vliv mají i potraviny, které obsahují omega 3 mastné kyseliny, což jsou ryby a mořské plody. Jejich konzumace je proto doporučována alespoň 2x týdně.

4. Sportujte a hýbejte se: Mnoho výzkumů potvrdilo, že pravidelná fyzická aktivita má významný vliv na mentální funkce. Nemusíte trávit hodiny ve fitku, stačí lehká aktivita, za to ale pravidelná. Udržujte se zkrátka fit.

5. Zrušte stereotyp: Změňte trasu do práce, běžte cvičit ráno místo večer, vyčistěte si zuby druhou rukou atd.

6. Vzdělávejte se: Pokud chcete stále chápat to, co se děje kolem vás, moderní technologie a nové životní situace, musíte se neustále učit. Vzděláváme se celý život!

7. Výživa pro mozek: I mozek potřebuje pravidelnou stravu. Například přírodní potravinový doplněk stravy DMAE obsahuje dimetylaminoethanol, jehož hladina podporuje paměť, napomáhá při soustředění a aktivuje IQ. Je tak ideálním pomocníkem nejen při učení, ale ve všech situacích, kdy se potřebujete maximálně koncentrovat nebo si na něco vzpomenout.

Foto: 123rf.com