Vždy, když člověk nevěděl kudy kam, hledal někoho, kdo mu najde cestu. A „bílí lidé“, kteří žijí převážně v blahobytu, nacházejí možná právě proto vysvobození své duše v Buddhově učení. Smysl života v moudrosti staré Indie objevily miliony lidí, včetně celebrit.

Buddhistickou filozofii propaguje už velice dlouho americký herec Richard Gere. Počátkem loňského roku se zúčastnil v Indii desetidenního buddhistického svátku Kalačakra přímo v místě, kde Buddha dosáhl osvícení před dvěma a půl tisíci lety. Ceremoniál byl zahájen samotným dalajlámou, kterého Gere mimochodem považuje za svého přítele.

Mírumilovný hrdina Na buddhistu byste určitě netipovali hvězdu akčních filmů Stevena Seagala, kterému se líbí buddhistické pravidlo “zdržet se zabíjení a zraňování živých bytostí“. V roce 1997 veřejně prohlásil, že ho jeden z jeho duchovních učitelů prohlásil za tulku – reinkarnaci buddhistického lámy. Samozřejmě že se jeho prohlášení setkalo s nedůvěrou, ale kdoví…

Motlitba za film Stoupencem Buddhova učení se stal i hvězdný Leonardo di Caprio. Před začátkem natáčení filmu Pláž, ve kterém hrál hlavní roli, se konala v Thajsku speciální ceremonie – obřad devíti buddhistických mnichů – který měl zajistit filmařům dobré podmínky a filmu štěstí a publicitu. Leonardo během něj dostal od mnichů amulet s podobiznou Buddhy, který má údajně silnou moc a působí proti úrazům, nemocem i magickým útokům.

Zpěvaččino souznění Jednu z odnoží buddhismu, nichiren buddhismus, který vznikl v Japonsku, praktikuje i zpěvačka Tina Turner. Je prý díky němu v dokonalé psychické rovnováze, nepije téměř alkohol a drogám se zdaleka vyhýbá, chrání zvířata, partnery nestřídá… A žije v harmonii.

Foto: 123rf.com