Podobně jako mají vinaři své Svatomartinské, mají ode dneška i milovníci piva svůj svátek. Český svaz pivovarů a sladoven den 27. září od letošního roku vyhlašuje za Den českého piva. Slavit se bude každoročně po celé České republice, v předvečer oslav svatého Václava, patrona českého piva.

Do letošního prvního ročníku se zapojuje většina pivovarů a restaurací po celé republice. Například Staropramen pro tuto příležitost uvařil pivní specialitu – nepasterizovaný, polotmavý Staropramen Granát 15° Speciál. Tedy pivo, které v Česku právě Staropramen uvařil jako první, a to již v roce 1884. Šlo tehdy o jeho premiérovou inovaci. Sládci si její recepturu předávali z generace na generaci a občas toto silné pivo uvařili na Vánoce. Nyní budou mít možnost jeho chuť a říz vychutnat štamgasti vybraných Potrefených hus a návštěvníci Vinohradského Parlamentu, kde jeho první půllitr načepuje ve 13 hodin přímo sládek Zdeněk Lux. Protože se dá očekávat, že slavit se bude hlavně večer, do Vinohradského Parlamentu se ještě téhož dne vrátí, a to v 19 hodin, kdy se také osobně potká s přítomnými hosty.

Jiří Fusek, sládek plzeňského pivovaru

Oslavy Dne českého piva za Plzeňský Prazdroj chvíli po poledni zahájí sládek Jiří Fusek naražením sudu v restauraci Dvanáctka. Pro pivaře chystají speciální sváteční menu, pivní degustační menu s ochutnávkou netradičních piv a speciálů, pivo zdarma nebo se v některé z hospod mohou setkat s plzeňským sládkem. Ve vybraných restauracích budou k ochutnání také značky piv, které zde nejsou běžně na čepu. Například Svatováclavské pivo, které patří do portfolia značky Březňák, a vaří se klasickým způsobem ve Velkém Březně. Jde o spodně kvašené pivo, jež se vyznačuje jemnou hořkostí a smetanovou pěnou s pěkným kroužkováním. Zraje více než sto dnů a až se jeho zásoby vypijí, další bude k mání zase až za rok.

Svatováclav.Březnak

Sládci pivovarů v Černé Hoře na Blanensku a ve Vysokém Chlumci na Sedlčansku zase připravili Pšeničný speciál knížete Václava. Tohle pivo má osvěžující kořeněnou a ovocnou chuť, světlou až slámovou barvu s neprůhledným zákalem, který způsobuje živá kultura rozptýlených pivovarských kvasinek, a příjemnou kvasnicovou vůní. Má bohatou pěnu a silný říz. Čepovat jej bude od pátku 27. září 2013 až do vyprodání zásob téměř tisícovka vybraných hospod po celé republice.

Den českého piva se pozná i na talíři Pivními speciály ale oslavy Dne českého piva nekončí. V restauracích a hospodách, které se k akci připojily, hosté dostanou druhé pivo zdarma nebo třeba malé pivo k menu zdarma apod. Kromě toho, že se pivo bude pít, bude se na něm, například v některých restauracích Staropramen Potrefená husa vařit i péct.

Celé grilované kuře na pivu

Podpořit Den českého piva se rozhodl také známý šéfkuchař, majitel restaurací Na konci a Na kopci, Titus Eliáš, který k oslavě Dne českého piva sestavil speciální několikachodové pivní menu. „Chceme bořit mýtus, že pivo se hodí jen ke guláši a utopencům. Například hovězí žebro naložené v ležáku chutná výtečně, s ovocnými pivními mixy se skvěle kombinuje gratinované ovoce, a konečně noky z candáta v kombinaci s pšeničným pivem jsou tím pravým potěšením pro všechny labužníky,“ prohlásil.

Foto: Archiv