V pořadí již 21. ročník výročních cen České filmové a televizní akademie Český lev, který letos poprvé nebyl pod taktovkou Petra Vachlera, ovládl film Hořící keř. Právem!

Zmíněný snímek nasbíral rekordních 11 cen, mezi nimiž nechyběl ani autor scénáře Štěpán Hulík, který zabodoval už na předávání Cen české filmové kritiky.

Kromě něj bodoval Hořící keř i co se týče kamery, hudby, střihu, zvuku, vedlejší ženské role, masek, kostýmů a plákatu . Cenu za nejlepší režii si pak odnesla polská filmařka Agnieszka Holland, film Hořící keř bodoval i v kategorii Nejlepší film, který ocenili i filmoví fanoušci.

Mezi hlavními oceněnými ale nechyběli ani Petra Špalková a Jiří Schmitzer za role v poněkud depresivním, leč velmi povedeném snímku Jako nikdy, v němž zazářila i Taťjana Medvecká.

Cenu si, nejen podle akademiků, ale i mnohých diváků, právem odnesla i autorka dokumentu Šmejdi Silvie Dymáková, která pomohla upozornit na problematiku podomních prodejců a předváděcích akcí, jež ožebračují české (nejen) důchodce.

Narozdíl od loňských ročníků letošní předávání Českých lvů neměl na povel Petr Vachler a jeho company, proto si přišli na své i ti, kdo mají rádi prostory honosnějšího Rudolfina, které tradiční a "usmolenější" Lucernu v mnohém předčilo.

Sázkou na jistotu se ukázalo i jméno moderátorské hvězdy, kdy volba padla na Marka Ebena. Zkušený spíkr si s večerem poradil s grácií sobě vlastní, což se po předchozích, ne vždy povedených inprovizacích ukázalo jako vskutku dobrý a smířlivý nápad.

Současná pořadatelská agentura bodovala i následným rautem, který měl k tomu vegetariánskému, na nějž sázel Vachler, dost daleko. To s povděkem kvitovali mnozí hosté. Zdaleka ne všichni totiž holdují jenom sóje a zelenině na sto možných způsobů.

Díky skvělému cateringu hosté rychle zapomněli i na to, že na začátku přenosu před Rudolfinem protestovalo pár desítek příznivců režiséra Zdeňka Trošky.

Těm se nelíbilo, že nedlouho před předáváním bylo zrušeno ocenění Nejnavštěvovanější film, který by jihočeský mág lidových komedií s přehledem obsadil díky svému počinu Babovřesky, jehož druhý díl je zrovna v kinech a třetí pokračování se začne točit už na jaře..

Foto: Herminapress.cz