Nejdůležitějším obdobím a celoročním vyvrcholením vinařovy práce na vinohradě je vinobraní, které bývá v našich zeměpisných šířkách od září do listopadu. Vinařova hlavní pozornost se přesouvá proměně hroznů na víno. A to už je nějaký důvod k oslavě!

Slavnosti vinobraní pořádají prakticky všechna větší města s vinařskou tradicí a obliba podzimních slavností mezi lidmi roste. Stále přibývá těch, co si svátky vinobraní mnohdy s velkolepými historickými průvody a bohatým kulturním programem, včetně vystoupení folklórních souborů, divadelních představení, ukázek tradičních řemesel, hudebních vystoupení a dalších lákadel nenechají za žádnou cenu ujít.

Hlavním smyslem vinobraní je ovšem degustace vín, a mimo jiné tzv.burčáku. Tento mok je jedinečný také tím, že se pije jen ve střední Evropě. Kromě nás a Slovenska jej znají ještě v Rakousku a místy v Německu. Ve Francii, Itálii či dokonce v zámoří netuší, co si pod pojmem burčák představit.

Víno se u nás pěstuje na více než 18 700 hektarech. Dominantní vinařská oblast Morava má až 96 procent všech vinic, menší vinařskou oblast představují střední a severní Čechy, které však patří k nejsevernějším výspám evropského vinařství.

David Marvan Vinny sklipek II

Slavnosti vinobraní se konají po celý podzim, a tak se podívejme kde, co a jak na jeho milovníky ještě čeká.

  • Tradiční Mělnické vinobraní je pro město bezpochyby nejvýznamnější společenskou akcí a svůj velký význam si ponechává i v rámci regionu. V průběhu tří víkendových dnů (26.–28. 9.) vystoupí desítka kapel a souborů, návštěvníky pobaví kejklíři, loutkáři i šermíři. Za pozornost stojí i historické centrum města a okolí mělnického zámku s nádherným výhledem na soutok Labe a Vltavy. Zde návštěvníci mohou také ochutnat tradiční gastronomické speciality.
  • Sobota a neděle 27. a 28. září bude patřit již XVIII. Karlštejnskému vinobraní. Kromě ochutnávky vín a burčáku je připravena přehlídka gotického odívání, výuka historických tanců, vystoupení polykačů ohně, fakírů a dvorních mágů. Vrcholem akce bude průvod, který se v čele s císařem římským a králem českým Karlem IV. a jeho chotí Eliškou Přemyslovnou a družinou královských dvořanů vydá z prostranství před karlštejnským vinařstvím přes obec až na hrad. Císařský pár bude doprovázen královskými heroldy, fraucimorem, královskými bubeníky a kejklíři.  V sobotu večer se mohou návštěvníci také těšit na uchvacující ohňové vystoupení. České dráhy připravily pro návštěvníky z Prahy i možnost cestovat na Karlštejn parním vlakem.
  • Z řady akcí spojených s vínem na Olomoucku připomeňme také II. Štěpánovské vinobraní, tradiční vinařskou slavnost, která se koná 27. září ve Štěpánově u Olomouce. Návštěvníci budou moci ochutnat několik desítek skvělých vín z dílny šikovných moravských vinařů a samozřejmě i pravý burčák. V průběhu dne jsou připraveny soutěže na vinařská témata s doprovodem cimbálové kapely Moravia. Večer završí překvapením a tombolou.
  • Stejný termín pro vinobraní si vybrali pořadatelé z Kadaně. Svatováclavské vinobraní umístili do prostředí vinic místního františkánského kláštera. Návštěvníkům připravili slavnost vína s výstavou zaměřenou na vinařství na Kadaňsku, prohlídkou vinice a seznámení s celým procesem výroby vína, ochutnávkou místního moštu, burčáku i vína. Připraven je i bohatý kulturní program.

David Marvan Vinny sklipek

  • Retrovinobraní a Mistrovství světa ve sběru hroznů se uskuteční rovněž v sobotu 27. září ve Valticích, vyhlášeném vinařském centru. Jedinečná a zřejmě i jediná akce svého druhu začne v 8.30 hodin velkou údernickou brigádou v retro stylu. Na vinici se členové soutěžních družstev vydají v otevřených vozech tažených traktorem za zpěvu budovatelských písní, posilněni burčákem.
  • Burčákfest ve Znojmě je akce pro milovníky kvalitního burčáku, vína a kulinářských lahůdek z celé České republiky. Po oba dva dny je možné ochutnávat víno, čtyři druhy burčáku, jídla z vepřových a zvěřinových hodů, rybí speciality, drůbeží speciality či selátko na rožni, pečená a grilovaná masa, sýry, valašské frgále a další dobroty.. Ve štukových sálech i sklepeních Louckého kláštera budou probíhat ochutnávky Tramínů, Sauvignonů a Ryzlinků rýnských. Akce se koná v pátek 26. září od 16 do 23 hodin a v sobotu 27. září od 13 do 23 hodin.
  • Zážitkem může být i účast na již XX. ročníku tradičních Burčákových slavností, které proběhnou ve dnech 2. až 4. října v Hustopečích u Brna. Třídenní oslavy sladkého moku provází nezaměnitelná dávka humoru a recese. Návštěvníky polapí i historický duch slavností. Řemeslný jarmark navštěvují udatní rytíři a nemají daleko k potyčkám. S patřičnou noblesou se pak nesou ve velkolepém historickém průvodu městem, který čítá na 500 účastníků. Páteční program začíná v šest hodin večer hlučným otevíráním mázhausů horenskou radou a burčákovou policií. Sobota se odehrává ve znamení středověkého jarmarku a historického průvodu. Purkmistr společně s burčákovou policií dohlíží na řádné rozlévání burčáku i na jeho kvalitu a může po návštěvnících chtít „legitimaci“ – takzvaný burčákový pas se záznamy navštívených mázhausů.

Foto: David Marvan