Chci vidět jeden ze sedmi přírodních divů světa – dva tisíce zelených ostrovů vystupujících z Jihočínského moře. Není na co čekat. Vyrážím za dalšími krásami Asie.
Po příletu do Saigonu (jinak také Ho Chi Minhovo město) vzpomínám na film Milenec, ve kterém se patnáctiletá francouzská školačka zamiluje do bohatého Číňana. Romantický příběh se odehrává koncem 20. let právě zde. Město už bohužel nevypadá jako před sto lety. Hluk, který naplňuje ulice, způsobují hlavně statisíce motorek. Pozoruji elegantně oblečené ženy a dívky, v botách na vysokých podpatcích, s helmami, které jim barevně ladí k outfitu, jak na malých skútrech křižují silnici. Na ulici míjím stovky lidí a obchodů, slyším různé druhy hudby a téměř všude cítím typickou vůni nudlových polévek.
Hadi na sto způsobů Ve Vietnamu se nachází mnoho hadích restaurací. Na masivních stolech z tmavě hnědého dřeva leží keramické misky a dřevěné hůlky s tmavě červenými ubrousky. Spořádat hadí menu trvá minimálně dvě hodiny. Asi dvacetiletý syn majitele, postupně servíruje jednotlivé chody. Mezi ně patří např. polévka, opražená hadí kůže, smažené hadí kousky s chilli, závitky se zeleninou ad. Na závěr dostanu jasmínový čaj, po kterém za hodinu na pokoji usnu jako dudek.
Mauzoleum osvoboditele V Hanoji mě čeká deset stupňů a mrholení. Rozdíl teplot jihu a severu je obrovský, zejména mimo sezonu. Mokré úzké uličky, pouliční stánky se smaženými nudlemi, lidé tahající vozíky s květinami či ovocem, projíždějící rikši, to vše dohromady vytváří dojem půvabného města. Není svatějšího a významnějšího místa pro obyvatele Vietnamu než to, kde ve skleněném sarkofágu odpočívá Ho Chi Minh – první prezident severního Vietnamu, který zemi osvobodil od francouzské nadvlády. Před mauzoleem v pravidelných intervalech pochodují vojáci. Jsem ve skupině asi padesáti lidí, dovnitř jdeme jeden za druhým, ale dlouho se tam neohřejeme. Zezadu nás strkají dozorčí, abychom šli dál, takže v hlavní místnosti strávím dohromady asi patnáct vteřin.
Azurové lenošení Zátoku Ha Long tvoří mystické hory nacházející se v moři na ploše 1 550 kilometrů čtverečních, které byly v roce 2011 zařazeny mezi sedm přírodních divů světa. Turisté si často pronajímají loď na jeden či více dnů a proplouvají kolem jednotlivých ostrůvků. U některých se vyskytují nádherné pláže nabízející odpočinek. V sezoně tady bývá teplo, slunečno, azurové nebe a čisté moře.
Foto: Archiv autorky