Los Angeles, to je Hollywood. A Hollywood, to je styl. Takže do LA je třeba letět stylově, zvlášť když to není zrovna za humny a cesta trvá jedenáct hodin. Já jsem si pro svůj stylový let vybrala společnost British Airways. Z Londýna létá na západní pobřeží Ameriky dvakrát denně, navíc na tomto letu už pár pátků operuje největší letadlo světa Airbus A380.
Už pouhý pohled přes sklo na letišti věstí, že tohle bude skutečně „wow“ zážitek. Ochutnávku Hollywoodu je totiž možné užít si už na palubě, a to včetně setkání s hvězdami typu Beckhamových, Nicole Scherzinger nebo Orlandem Bloomem, kteří tuto leteckou společnost taky využívají. I když já na ně štěstí nemám… Tak třeba příště!
Letenka v business třídě Club World mi už na letišti umožňuje přístup do luxusních salonků, kde si v pohodlí můžu vyčkat na svůj let. Ty londýnské na terminálu 5 letiště Heathrow patří navíc k nejlepším na světě. V nádherných designových prostorách je téměř všechno, co potřebujete k relaxaci nebo k práci. Vlastně tady člověku čekání na navazující let přijde až krátké.
Bohatý bufet s teplou i studenou kuchyní (určitě ochutnejte zdejší dorty!), několik barů, samoobslužných kaváren, velká plně vybavená pracovna, a dokonce i kino… Chce se mi říct, že už jsem vlastně dorazila, kam jsem měla. Jak jsem ale zjistila po příchodu do letadla, salonek byla jen ochutnávka.
Velkou výhodou cestování business třídou jsou přednostní odbavení i vstup do letadla. K tomu přičtěte široké pohodlné sedačky, z nichž stisknutím knoflíku vytvoříte dva metry dlouhou pohodlnou postel, všude dostatek místa, zásuvky, speciálně odhlučněná sluchátka (Letíme vůbec? Neslyším motory!), soukromou plazmovou televizi se spoustou hudebních novinek a jídelní menu, za které by se nemusela stydět michelinská restaurace.
A protože letíme do Ameriky, zemi volby, na výběr je hned z několika čtyřchodových variant, od steaku po superzdravý velký salát vyrobený z čerstvých a kvalitních surovin. K jídlu se pochopitelně servírují ta nejlepší vína nebo pravé šampaňské. Nikdy jsem nebyla fanouškem létání, ale když pilot zahlásí, že přistáváme, vyjde ze mě jen: „To jako už?“ Tak vážně, už… Vítejte v Los Angeles, městě, které asi nejlépe ztělesňuje to, čemu se říká americký sen.
Městské domino
Když člověk poprvé letí do Ameriky, ať se snaží jakkoli, nemůže z hlavy vyhnat některé předsudky, které v sobě o téhle zemi má. Dost z nich je lživých, najde se však pár takových, které dochází naplnění, sotva opustíte letiště. Třeba ten, že Amerika je velká, obrovská, gigantická! A Los Angeles taky. Neskutečná rozloha tohoto města (zlí jazykové mu říkají „devatenáct předměstí na cestě do města“) znamená, že bez auta se tady prakticky nepohnete.
Fungující veřejná doprava je stejně jako v jiných amerických městech spíš zbožné přání než realita, a přestože v mapách i v reálu existuje, nečekejte od ní rychlost, spolehlivost, ani že vás doveze přesně tam, kam potřebujete – obvykle je třeba ještě kus dojít nebo si vzít taxi.
Zejména pokud po návštěvě LA plánujete vyrazit objevovat ještě další části západu Spojených států, chce to vůz. A s klimatizací. Je totiž otázkou jen pár minut, než se ocitnete v zácpě, Američany nazývané „bumper to bumper“ (nárazník na nárazník), a přestože americké zácpy se většinou pořád hýbou, může se stát, že následujících třicet mil pojedete rychlostí patnáct kilometrů v hodině. A bude vám vedro. Ostatně jste v Kalifornii.
O Los Angeles se na opačném, tj. východním pobřeží Spojených států, píše jako o „Lala Landu“, kde si sice taky berete kávu do papírového kelímku, ale jenom proto, abyste se autem mohli dopravit na pláž, kde si ji při opalování vypijete. Co se kávy týká, taky už dávno není pravda, že vám ji připraví někdo, kdo tu vlastně jen čeká, až si pro svůj starbucks přijde Steven Spielberg. Los Angeles už hezkých pár let není město, kam se stěhujete, když si rozmyslíte, že profese učitelky už vás přestala bavit a ráda byste si zkusila film.
Herci v rolích číšníků, baristů a jiných tu samozřejmě pořád pracují, je ale dost pravděpodobné, že každý z nich má na kontě jednu či dvě herecké školy, pár drahých kurzů a řádku pidirolí. Přijít do Los Angeles bez vzdělání, zkušeností, prostě s batohem na zádech a odvahou, že to chcete zkusit, přestalo stačit zhruba před deseti patnácti lety. S takovým přáním nedojdete amerického snu, ale spíš zešílení.
Hollywood na dlani
Nejdokonalejší fantazijní iluze a zážitky, o kterých budete svým blízkým vyprávět ještě několik let, vám poskytnou místa ležící trochu stranou od všech předem zmiňovaných. Anaheimský Disneyland a Universal Studios vás přesvědčí, že v Americe se musíte připravit opravdu na všechno myslitelné. Skandálně drahé vstupné do obou těchto míst zahrnuje vstupenky na všechny atrakce a ve filmových studiích navíc projížďku po lokacích, kde se kdysi točilo, točí nebo točit bude.
Ukážou vám, jak se na pokyn režiséra dají během minuty zařídit záplavy nebo zemětřesení, kdy se najednou propadne silnice a na váš minivláček se bude řítit obří americký truck. To je ale jen odnož toho, co se děje v patře nad vámi, kde se nachází – podobně jako v Disneylandu – obrovský zábavní park určený hlavně rodinám s dětmi. Myslete si o obojím, že je to kýčovité až běda, a že tak primitivní zábava jako projíždět na gumovém člunu Jurským parkem, kde občas z křoví „vyskočí“ dinosaurus, aby na vás plivl vodu, nemůže nikoho bavit. Věřte – může. A bude i vás. A chvílemi tak, že nebudete věřit, že nejste ve filmu nebo v pohádce.
Foto: Archiv