Pokud se dnes rozhodnete vyrazit na Rujánu, budete se cítit jako na plážích holandského Schevenigenu. Severskou krásu totiž dokázali naši severští sousedé vyšperkovat k civilní dokonalosti, architektura se podřídila rázu krajiny, co bylo funkční z dob předválečných a konce devatenáctého století.
Rujána se v poslední době stala rájem a letoviskem movitých – obloukem se tedy vrací ke kořenům, k tomu, co ji před více než sto lety proslavilo. Jde o souostroví, které se skládá asi z třiceti poloostrůvků a ostrůvků, které omývá Baltské moře. Díky tomu, že během tří dnů na pláži zažijete nejen jeho jižanskou pohostinnost v podobě několikacentimetrových vlnek, ale také vikinské běsnění.
Ostrůvky jsou plné luxusních ubytovacích kapacit, narazit můžete na kempy, karavan kempy. To je způsob cestování, kteří naši němečtí sousedé milují. Tedy především ti, kteří mají děti. Odjet si za den povinný počet kilometrů s domečkem za zády, pak se na luxusně vybaveném místě připojit do sítí, odpočinout si a po dvou dnech jet zase dál. Hodně německých rodin – a to i velice majetných - tímto způsobem tráví s dětmi léto, protože ho považují za nejlepší způsob, jak potomkům ukázat krásy domoviny. A Rujána k nim bezesporu patří.
Dobrotou, kterou Němci považují za národní poklad je schnitzel. Připravte se na řízek velikosti talíře, servírovaný s kyselým zelím. Nebo okurkou. Pokud ani jedno z toho nemáte rádi, předem to deklarujte. Sós totiž snadno strouhanku na řízku tenoučkém jako papír rozpouští. A jestli nemilujete ani ryby, ani řízky, musíte ochutnat zdejší klobásky. Ty jsou nedostižné. A na prodej na každém rohu. S ohledem na to, jak naši severní sousedé hospodaří a využívají přírodní zdroje, není s podivem, že ryby a mořskou havěť v nejrůznějších úpravách najdete prakticky u každého stánku.
Při romantických procházkách po pláži objevíte koše proti větru, které fungují už více než stotřicet let. Vznikli jako přirozená ochrana proti písku v době, kdy se dámy koupaly v punčochách a lehčích šatech, pánové ve spodním prádle a botách. S ohledem na to, že vítr nad mořem umí být opravdu krutý, je dobré si koše pronajmout a relaxovat v nich. Zajímavé je, že se v nich budete nakonec v plavkách cítit nepatřičně, protože mají jakousi teleportovací schopnost a vy díky nim máte pocit, jak byste se ocitla v minulosti. Jen bez slunečníku a nedbale oblečená…
Pokud máte dýchací potíže, je dobré navštívit mořské lázně. Například Binz či Gohten. Ty jsou pro astmatiky šité přímo na míru. Inhalace fešného vzduchu je jedním ze způsobů, jak si „předpojistit“ zdraví pro dny plné smogu.
Vyčleňte si den a vydejte se na plavbu lodí podél pobřeží. Jen tak si užijete nádherná panoramata, která vás oslnila v tolika zahraničních filmech. Křídové útesy jsou vyhlášenou přírodní památkou. Pokud budete mít jako výchozí bod Sassnitz, dostanete se na ně i procházkou podél pobřeží, která je dlouhá asi dvanáct kilometrů. Připravíte se ale o dechberoucí pohled právě z paluby lodě.
A tip na závěr: Až pojedete přes Stralsund a najedete na most dlouhý 4100 metrů, máte se podle místních otočit přes levé rameno směrem k místům, kde se vám tolik líbilo. Pokud to stihnete do poloviny mostu a budete si něco přát, splní se vám to!
Foto: Archiv