Přiznávám, že pro vůně mám velkou slabost. Spojuji si je se vzpomínkami a zážitky, každá z nich pro mě symbolizuje určité životní období. I proto mě oslovila aromaterapie, jejíž kouzlo jsem objevila teprve před několika lety.

Odjakživa jsem si sice ráda kupovala vonné svíčky nebo éterické oleje do aromalampy, ale další zkušenosti s využitím vonných esencí jsem neměla. Změnilo se to v době, kdy jsem začala o kosmetice psát a tím pádem se o ni více zajímat. V praxi jsem si sama na sobě otestovala, že pokud zvolíte to správné aroma, můžete potěšit nejen svoje smysly, ale řešit jeho pomocí i řadu zdravotních problémů. Proto jsem se rozhodla vám principy aromaterapie více přiblížit.

Léčivé vůně  Zastavme se nejdříve u éterických olejů. Pravděpodobně jste na ně už někde narazili – jde o malé lahvičky z tmavého skla, jež ukrývají těkavé esenciální látky získávané z přírodních silic produkovaných rostlinou. Jsou to látky koncentrované a je až neuvěřitelné, že jedna jediná lahvička obsahuje účinné esence z několika set až tisíce kilogramů rostlin! A v čem je tedy jejich síla? Je vědecky dokázáno, že mají schopnost ovlivňovat tělesné funkce organizmu a významně působit na naši psychiku a emoce. Vhodně zvolenými oleji tak můžete docílit okamžité úlevy při řadě problémů, posílit si imunitu a přímo zabránit některým nemocem.

Aromaterapie namísto chemie Pokud chcete pocítit účinky esenciálních olejů nejen na vlastní nos, ale i tělo, není třeba se hned zbavovat vaší oblíbené kosmetiky. Pro začátek vyzkoušejte třeba již zmíněnou aromalampu, do které nalejete vodu a přidáte pár kapek éterického oleje. Potřebujete v práci zvýšit svoji výkonnost a pracovat co nejefektivněji? Pak vsaďte na ověřené účinky citrusů. Je přitom na vás, zda vám více voní mandarinka, pomeranč nebo třeba grep. Toužíte po klidném a hlubokém spánku? Doporučuji vám levanduli či vanilku. Vyzkoušela jsem si, že to skutečně funguje. Nejen každá vůně, ale i jejich kombinace má totiž své jedinečné využití – záleží jen na vás, kterou si vyberete a která vám bude dělat dobře. Než si však nějaký éterický olej pořídíte, je dobré si o esencích alespoň něco málo přečíst. Ne každá se totiž hodí pro všechny, především pokud máte například potíže se srdcem nebo s krevním tlakem. Přehledné informace najdete například na www.nobilis.cz.

Foto: Shutterstock