Z klasických dioptrických brýlí se stal v posledních letech stylový módní doplňek. Pokud si obroučky na nos musíte posadit ze zdravotních důvodů, je velmi důležité zvolit ideální tvar a barvu. Poradíme vám, jak vybrat ty pravé.

První brýle se objevily už ve 14. století ve Španělsku a Číně, kdy je používali mniši, kteří se věnovali čtení a spisování knih. Ovšem zásadní boom tzv. brýlových čoček přišel až na počátku dvacátého století. Od té doby prošla pomůcka pro korekci zraku značným vývojem, a to se týká i designu. Dnes se nosí výrazné obroučky a syté barvy.

Záleží samozřejmě na vašem osobním vkusu, platí však pravidlo, že světlejším typům sluší pastelové tóny se zlatavými a šedavými podtóny. Brunetky naopak vyniknou v silnějších obroučkách výrazných barev.

Zásadní roli při výběru brýlí hraje tvar obličeje – ten by měl být v kontrastu s tvarem obrouček, tedy pokud máte spíše hranaté rysy, vybírejte spíše kulatější brýle a naopak. Zvláštní pozornost věnujte obočí – obroučky by neměly zakrývat obočí, ale kopírovat jeho linii.

Foto: Archiv