Ruku na srdce, moderní doba na nás klade obrovské nároky. Neustálý stres, spěch a touha po dokonalosti jsou častým zdrojem úzkosti, zloby, pocitu zmaru a v neposlední řadě i depresí. Lidé ve snaze uniknout inklinují k alkoholu, lehkým i těžším drogám. Přitom řešení je na dosah ruky – dvakrát denně na dvacet minut zavřít oči a dýchat.

Nebo, jinak řečeno, meditovat. Slovo meditace se v posledních letech skloňuje ve všech pádech, přesto si mnoho lidí pod tímto pojmem představí asketického mnicha, který nespočet hodin sedí nehnutě ve strnulé poloze a vlivem spirituálního osvícení levituje nad zemí. Pokud i vy patříte k těmto "skeptikům" vězte, že tato představa je realitě nahony vzdálená. Ano, meditace v původním smyslu opravdu patřila zasvěcencům východních spirituálních praktik, ovšem od té doby, co západní společnost objevila jógu, se i meditace přizpůsobila požadavkům moderní doby. Díky tomu existuje nespočet typů duševního odpočinku, které nazýváme meditací. Liší se metodou, ovšem cíl mají vždy společný – odprostit se od tlaků vnějšího světa, minimalizovat stres a najít vytoužený vnitřní klid a harmonii.

Proud myšlenek Sama jsem vyzkoušela bezpočet různých druhů meditací, jež mají kořeny v buddhismu, taoismu či józe. Meditovala jsem v sedě, vleže i při chůzi. Když jsem zavřela oči, soustředila jsem se na svůj dech, nebo jsem odpočítávala od jedenácti do jedné či jsem si představovala rozkvetlou louku plnou pestrobarevných květin. Ale, abych k vám byla upřímná, vytoužené uvolnění jsem našla jen někdy. Záleželo na tom, jak moc na mne v daný okamžik působil stres a v jakém rozpoložení jsem se právě nacházela. Pokud jsem měla období zvýšeného stresu, nedokázala jsem se soustředit, myšlenky mi utíkaly do všech koutů mysli a mně připadalo patnáct minut tiché meditace jako celá věčnost. Když jsem nakonec otevřela oči, přepadla mě úzkost a vztek na sebe samu. Copak se nedokážu soustředit ani na patnáct minut? Podobné pocity prý zažívá téměř každý. Vypnout mysl je totiž téměř nemožné, lze ji ale utišit. Jak na to mě naučil australský učitel védské meditace a specialista na ajurvédskou kuchyni Tim Mitchell.

IMG_4318-1

"Védskou meditaci praktikuji více než třicet let. Posledních patnáct let medituji dvakrát denně každý den. Kdekoli a za jakýchkoli okolností. Kouzlo védské meditace tkví v tom, že k ní potřebujete pouze pohodlné místo k sezení, nic víc. Takže se dá meditovat v parku na lavičče, v kavárně, na pláži, ve sněhu, v letadle nebo v tramvaji na cestě do práce. Jednou jsem dokonce meditoval na jachtě v bouři. Moře bylo rozbouřené, loď se zmítala, vlny se přelévaly přes palubu, ale já se nedal odradit. Připoutal jsem se ke stožáru silnými lany, zavřel jsem oči a ponořil se do meditace," popisuje Tim své neobvyklé zkušenosti.

Spirituální ukolébavka Kurz védské meditace jsem loni v prosinci absolvovala i já a musím říct, že jsem poprvé okusila, jaké to je utišit svou mysl, i v období největšího stresu. Technika je velmi jednoduchá a zvládne ji úplně každý. Védská meditace je totiž založena na osobní mantře (zvuk v sanskrtu), kterou každý dostane od Tima první den kurzu. Pomocí této mantry, kterou si potichu opakujete ve své mysli, se dostanete do meditativního stavu. Mantra znamená v sanskrtu doslova dopravní prostředek pro mysl a je to jakási berlička, díky níž se odprostíte od vnějšího světa a na dvacet minut se ponoříte do sebe. A právě v tom se védská meditace liší od všech ostatních, nevyžaduje soustředění ani vizualizaci a funguje velmi spolehlivě. Je to jako když se snažíte ukolébat dítě ke spánku a opakujete mu potichu jedno libozvučné slovo stále dokola.

IMG_0974

Někteří vědci účinky meditace zkoumali a došli k závěru, že meditující lidé mají opravdu více energie, ale kromě toho také odolnější imunitní systém, jasnější myšlení, hlubší spánek, menší úzkosti, lepší mezilidské vztahy, netrápí je bolesti hlavy a astma, nemají potřebu utíkat od reality pomocí alkoholu a drog, netrpí depresemi, mají nižší hladinu cholesterolu, jejich krevní tlak je stabilnější… A to už stojí za to vyzkoušet, ne?

Pokud vás zaujala védská meditace, kterou učí Tim v Praze, více se dozvíte na www.vedskameditace.cz. Nové kurzy začínají už v říjnu!

Foto: 123rf.com a archiv Tima Mitchella