Možná, že vás titulek tohoto sloupku pohoršil. Že si říkáte, že je nevkusné, když vtipkuju o smrti. Taky mám trochu takový pocit, ale realita mne zaskočila. Mám totiž dvě kamarádky. Jedna je vdova a druhou po patnácti letech manželství opustil její manžel. Odešel za mladší. Našel si holku štíhlou jako proutek, s očima dychtivě rozzářenými zejména v momentech, když otevřel peněženku…

Tyhle dvě mé přítelkyně se pohádaly. Kristýna tvrdila, že když ji její muž navěky opustil, že konečně pochopila, jak je úplně sama samotinká, a že, i kdyby věděla, že muž má milenku, že by měla lepší pocit, protože v nouzi nejvyšší by se na něj mohla obrátit jako na blízkého člověka.

Dana sveřepě trvala na svém , že by radši viděla svého nevěrníka zabitého, než aby dál žila s myšlenkou, že on si někde užívá s cizí čůzou.

Mé kamarádky byly blízko k vášnivé hádce o svých pravdách, když Daně zazvonil mobil.Volala jí dcera a opatrně jí svěřila, že právě volali z nemocnice, a že Danin nevěrný manžel měl autonehodu, a že bojuje o přežití. Dana nezavýskla štěstím. Dana zbledla a zhroutila se v mdlobách. A když ji Kristýna vzkřísila, tak se Dana modlila a brala svá rouhačská slova zpátky…

Ne! Tenhle  příběh nedopadl dobře. Danin manžel sice nehodu přežil, ale k Daně se nevrátil. Nově sešitý (snad s ještě větším zanícením) se vrhl do šťavnaté náruče své mladice.

A co Kristýna? Když se trochu probrala z největšího smutku, tak zhruba rok a půl po pohřbu, otevřela jednu zamčenou zásuvku svého zesnulého muže.  A co v ní našla? Jeho tajný život! Zjistila, že její nebožtík platil sedm let nájem za garsonku v Kolíně, kde si vydržoval svou asistentku.

Kristýna  roztrhala všechny jejich společné fotky a pak vzala manželovu kameru a šla na hřbitov a tam sama sebe natáčela, jak tančí na manželově hrobě! A vždycky, když je jí smutno a připadá si nejosamělejší na světě, tak si ten svůj náhrobní tanec pustí a má hned mnohem veselejší náladu.

A co je tedy lepší? Být rozvedená nebo vdova?

Chtěla jsem vám odpovědět v rýmu, ale nenapadl mne, a tak jsem se musela rozpomenout na sloku jedné staré nabádavé písně:

Kup si, děvče, korále,

abys neměla na mále,

když to zlý osud dopustil,

že tě tvůj milý opustil…

Kousni si, děvče, koláče,

aby ti nebylo do pláče,

aby ti nebylo do bréče,

až ti ten další uteče!

 

Vaše Halina Pawlowská

Foto: Lenka Hatašová