Spíte jako na trní, večer ne a ne usnout a ráno se budíte celý rozlámaní a unavení, navíc za hluboké tmy i o víkendu, kdy byste si mohli v klidu přispat? Poradíme vám pár triků, díky nimž se z vaší ložnice stane místo relaxace, kde si odpočinete, napravíte bolavá záda a krk a navíc si užijete tu pravou intimní atmosféru či klidný večer s knížkou. 

Láska je láska, ale i ve společné ložnici by měla mít své meze. Nebo budete po čase závidět Američanům, v jejichž domácnostech už dnes není výjimkou, že manželé nejen že nesdílí společné lože, ale ani ložnici. V současnosti si požadavek na dvě ložnice při plánování svého nového domu zadává až šedesát procent z nich. Mít vlastní místnost na noční odpočinek je stále obvyklejší a nemohou za to snad ani tolik chladnoucí vášně lidstva jako spíš právě problémy se spánkem.

Většinou jim však lze i ve společné ložnici na jedné posteli předejít dodržením pár jednoduchých zásad. Zapomeňte na obrovské letiště s jednou matrací a peřinou. Za určitou dobu si totiž jeden z páru začne stěžovat, že je matrace moc měkká a peřina moc teplá a druhý by zase rád polohovatelný rošt. Proto je lepší, aby i na manželské posteli byly dva rošty a dvě matrace, každý z vás si pak může v obchodě vyzkoušet, která mu lépe vyhovuje.

Pokud přesto ani vlastní matrace a deka na míru nepomohou, klidně k oddělenému spaní přistupte. Nebudete sami. I u nás je potřeba druhé ložnice aktuální už dlouho. Jen se obvykle maskuje buď za pokoj pro hosty, nebo se postel umístí nenápadně do pracovny. Oddělené ložnice ocení zejména mladé páry s ubrečeným miminkem či ty starší, u nichž se zhoršuje kvalita spánku obecně. A co sexuální život? Nebojte. Podle sexuologů ho prý dokáže netradiční uspořádání bytu oživit. Oddělené ložnice rozbíjejí rutinu manželského letiště spíš, než aby vedly k celibátu.

V noci vás však může rušit nejen chrápání a převalování partnera. Asi nejdůležitější pro zdravý spánek je výběr matrace. Typů je řada – výrobci se předhánějí v použití těch nejmodernějších materiálů – na trhu jsou matrace latexové, pružinové, z různých druhů pěn, kombinované matrace sendvičové, ale i z přírodních materiálů (třeba koňských žíní). Po vyzkoušení ve studiu zjistíte, která je vám nejpříjemnější.

Alergikům pak doporučujeme speciální úpravy matrací, které zabraňují roztočům a plísním, aby se v pro ně ideálním vlhkém a teplém prostředí množily. Prevencí proti pronikání roztočů a alergenů může být tzv. bariérová textilie, ať už chemicky ošetřená, se zahuštěnou tkaninou či s využitím nanovláken. Základem je minimálně snímatelný potah, který lze prát při vyšších teplotách (roztoči nepřežijí teplotu nad 60 °C).

Prát potah matrace a obracet ji byste měli alespoň dvakrát do roka. Antialergenní může být také výplň matrace vyrobená z antibakteriálních pěn, např. díky přidání částic stříbra, jež zabraňují rozmnožování roztočů a vzniku nepříjemných zápachů. Dbejte zároveň na to, aby matrace dobře dýchala i odspoda, nejlépe díky lamelovému roštu postele umístěnému minimálně 30 centimetrů nad podlahu. Praktický je rošt polohovatelný, který využijete nejen na čtení. Uvidíte, jak je příjemné si po celodenním běhání po městě zvednout nohy.

Na druhou stranu nejspokojenější se svou ložnicí jsou prý lidé, kteří v ní mají jen minimum nábytku (skříň, noční stolek, komodu) a velkou pohodlnou postel. A dokonce ani ta skříň není nutná, my dáváme přednost šatně. Pokud máte dostatek prostoru, v šatně navazující na ložnici si můžete za zavřenými dveřmi v klidu zkoušet všechny možné i nemožné kombinace šatů, kabelek a lodiček, stranou od vyčítavých pohledů partnera.

Foto: Archiv