Výstava Concerto Glassico pod křídly sdružení České umění skla se koná v průběhu září tohoto roku v Toskánském paláci v Praze na Hradčanském náměstí. Představují se na ní přední sklářské a bižuterní firmy, sklářské školy i sklářští výtvarníci. 

Přivítá vás zvonkohra na skleněnou muziku zvanou Vetrachord. Jsou zde instalovány hned dvě a jedná se o křišťálové barevné hranoly různých velikostí, vyvedené do podoby jakéhosi závěsného cimbálu, na který se hraje paličkou. Jedná se o výrobek nižborských a karlovarských sklářů historických společností Rὒckl a Moser.

Velmi efektní je pak dřevěná palisáda ze starých sklářských bukových forem různých velikostí. Za ní je umístěn velkoplošný interaktivní stan , kde návštěvníci mohou sledovat práci foukačů u přenosné sklářské pece, rytí a broušení skla i foukání skleněných figurek. Neméně zajímavé jsou rovněž ukázky vinutí lampových perel, malování vánočních ozdob, malba na skle nebo výroba Tiffany vitrážek. A máte-li dosti odvahy, můžete si vlastnoručně vyzkoušet svou zručnost a fantazii v kreativní dílně pod dohledem odborníků.

Po celém obvodu dvorany jsou umístěna umělecká sklářská díla světoznámých mistrů, jako je René Roubíček, Jiří Šuhajek, Petr Larva nebo třeba Jitka Kantová či Břetislav Novák nebo autorské dvojice Libenský-Brychtová.

CC_01

V prostoru bývalé konírny, dnes sloužící jako nádherná galerie, je nainstalována desítka vitrín vystavovatelů, mezi nimiž nechybí sklárna Moser či Crystal Bohemia, Blažek Glass i Caesar Crystal Bohemie nebo sklárna Rὒckl Crystal a sklárna Bohemia Machine. Na bílých soklech pak zaujmou vystavená výtvarná díla mj. i Sklářské huti František ze Sázavy. Za srdce návštěvníky jistě vezme prezentace společnosti Preciosa nebo Granátu Turnov, čím pochlubit se má i Svaz výrobců skla a bižuterie Jablonec n/N. či Sklopísek Střeleč. Veškeré potřebné informace o historii českého sklářství i prezentace jednotlivých firem návštěvníkům dodají dvě velkoplošné obrazovky s propagačními filmy vystavovatelů.

Více na: www.czechartofglass.com