Toto krásné město jsem poznávala po boku své sestřenice, která v Amsterdamu již několik let žije. Díky ní jsem nemusela být až po nos zaražená v mapě, dávat pozor na cestu, abych věděla, kudy se vrátit ani procházet místa, která stojí za to podle průvodce, ale realita je značně jiná.

První věc, kterou jsem byla potěšena, byla možnost jezdit po celém městě, včetně centra, na kole. Amsterdam je cyklistům skvěle přizpůsoben, můžete jezdit opravdu všude, protože pruh pro kola není na silnicích výjimkou jako u nás, ale spíše pravidlem. Řidiči jsou navíc na cyklisty zvyklí, takže jsou opatrní a dávají přednost. Cyklostezky spojují i jednotlivá města, takže když jsme se vydaly na výlet do sousedního, třicet kilometrů vzdáleného města, jely jsme po cyklostezce, která vedla hned vedle dálnice. Žádná vyjížďka s romantickými výhledy to sice nebyla, ale účel, abychom měly lepší pocit samy ze sebe, splnila. A nemusely jsme zdolávat žádné kopce, takže proč ne?

Navštívily jsme květinový trh, kde si můžete koupit cibulky i kytice tulipánů všemožných druhů, obchody s typickými kulatými žlutými sýry, butiky s oblečením světoznámých značek a na zahrádce restaurace si vychutnaly skvělou pizzu s bílým vínem.

Červené uličky Večer jsme zašly do centra na pár koktejlů, víc jich opravdu, vzhledem k ceně, nebylo. Amsterdam je drahý, asi jako každé evropské město. Oběd pro dva vyjde v průměru na dvacet pět euro, vstupné do významných muzeí vás po vystání několikakilometrové fronty také nepotěší. Je ale úžasně kosmopolitní, plné lidí různých národností, kteří se přijeli bavit. Prošly jsme i uličky lásky a červených luceren plné prostitutek vystavujících se ve výlohách, sexshopů a klubů hlavně pro pány, ale neshledaly jsme na nich nic přitažlivého kromě jedné věci – noční Amsterdam se svými osvětlenými cihlovými budovami má opravdu kouzelnou atmosféru.

Všebarevné tulipány Měly jsme štěstí, že jsme stihly Keukenhof, což je největší květinový park v celé Evropě. Každý rok zde vyroste přibližně šest miliónů květin, zejména tulipánů, jejichž barevnost vytváří téměř umělecká díla. Po upravených cestičkách jsme chodily celý den, celkem se zde dá ujít až patnáct kilometrů. Kochaly jsme se překrásnými záhony, jezírky, daly jsme si kávu se zákuskem a udělaly asi tisíc fotografií.

Dámská jízda v tomto malebném městě proslulém vodními kanály, galeriemi s obrazy slavných mistrů, tulipány a cyklostezkami se opravdu povedla! Příští rok jedu znova.

Foto: Archiv autorky