Máte ráda netradiční, originální a smyslné šperky? Pak vám rozhodně nesmí uniknout nová kolekce Le Grand Jeu (Vysoká hra), kterou vytvořila návrhářka Janja Prokič. Její jedinečné šperky padly do oka i odborníkům, kteří ji v rámci soutěže Czech Grand Design nominovali v kategorii Designér šperku roku. 

Le Grand Jeu (Vysoká hra) je kolekce předmětů fiktivní hrdinky, vzdělané, inteligentní a šarmantní ženy. Tyto předměty nejsou nezbytné pro její život, pořídila si je spíše z rozmaru. Používá je jak doma, tak například při kontaktu s muži. Je to Sara Bernhardt, Sophie Calle, Marina Abramović, má kmotra a vlastně trochu každá z nás. Jsou to zbraně pro ženy a ženské zbraně. Každý předmět z kolekce má svůj význam jak motivem, výberem materiálu, tak počtem předmětů.

Kolekce stojí na motivu tří květů a silně stylizované hlavě lišky. Liška je podle šamanů jediné zvíře, které se dokáže převtělit do člověka a jiní lidé to nepoznají. Vždy v noci se převtěluje do silné, chytré a krásné ženy. Toto umění ovládá i má hrdinka a nejen v noci. Magnólie symbolizuje ženskou jemnost a zároveň sílu a velikost. Také vznešenost a čistotu. Mimosa má numerologické číslo sedm. Je symbolem ochrany, lásky, očisty a jasnozřivých snů a šalvěj znamená moudrost a nesmrtelnost. Zároveň je hlavní rostlinou šamanů, kteří pálením jejích listů vyháněji zlé duchy a energeticky čistí tělo i prostor.

Celá kolekce je vyrobena ze stříbra kombinovaného se dřevem, polodrahokamy a perlami.

Inspirací pro tuto kolekci byl přelom 19tého a 20tého století a mystici, umělci, i spisovatelé té doby. Například Georg Ivanovič Gurdjieff, René Daumal, Roger Gilbert Lecomte, Sarah Bernhardt, Alfons Mucha. Ze současných spisovatelů hlavně Clarissa Pinkola Estés a umělkyně Sophie Calle, Marina Abramović, Louise Bourgeois…

Foto: Archiv