Herečka Lucie Benešová (38) v boji s přebytečnými kily nedá dopustit na dietní plán, který se inspiroval jídelníčkem z oblasti Středozemního moře.

Nejen hvězda seriálu Gympl, ale i hollywoodské idoly George Clooney nebo Reese Witherspoon si středomořskou dietu velmi pochvalují. Souhlasně pokyvují také mnozí dietologové a lékaři.

Hlavním mottem je konzumace samých zdraví prospěšných potravin, nehledě na to, že nechybí ani jedna z potřebných složek, dalším významným benefitem je pak velké množství vlákniny a vitaminů.

olivy

Do nákupního košíků naložte velké množství zeleniny, drůbeží maso, ryby a mořské plody, celozrnné pečivo, těstoviny a také nízkotučné mléčné výrobky a ovoce. Ani tuky nejsou v této dietě tabu, naopak, bez panenského olivového oleje se neobejdete, zapomínat bychom neměli ani na ořechy. Milovníky vína pak jistě potěší povolená sklenka červeného k jídlu.

Z jídelníčku bychom naopak měli vynechat tučná masa, zejména pak vepřové, uzeniny, rafinované potraviny, bílý cukr a tvrdý alkohol.

Výhodou této diety je kromě ztráty přebytečných kil také fakt, že ulevíte svému kardiovaskulárnímu systému. Nehledě na to, že středomořskou dietu můžete držet klidně celý život, s dodržováním jejích zásad totiž nebudete mít problémy.

 

Pljeskavica

Typická chorvatská pochoutka, kterou si můžete bez větší námahy připravit také doma. Ideální jídlo na vlahé večery u grilu s množstvím čerstvé zeleniny. Podávat můžete třeba s typickou ostrou omáčkou - ajvarem.

jidlo

Potřebujete:

po půl kilogramu hovězího, vepřového, telecího a jehněčího masa, sůl, pepř, mletou pálivou papriku, jarní cibulka

Jak na to:

Maso umelte, promíchejte a ochuťte solí, pepřem, paprikou a jarní cibulkou. Ze směsi vytvořte válečky nebo placky, potřete olejem a pečte na grilu nebo grilovací pánvi. Podávejte s pečivem nebo novými brambory, doplňte zeleninovým salátem.

Můžete se těšit: Už ve středu 24. dubna vás herečka Lucie Benešová v exkluzivním videu pozve do své útulné kuchyně, kde připraví oblíbený recept - Zapečené papriky s balkánským sýrem. Sledujte iGlanc.cz!

Foto: 123rf.com a archiv