Už v polovině července spatří světlo světa nový film, "načernalá" komedie Díra u Hanušovic režiséra Miroslava Krobota. Ten dal vyniknout hlavně Tatianě Vilhelmové (35) a Lence Krobotové (37).

Snímek vypráví naprosto současný příběh mladé učitelky, která pracuje jako hospodská v malé vesnici kdesi na Jesenicku, v níž natrefit na vhodného manžela není vůbec snadné.

A tak se Maruna v podání Vilhelmové zmítá mezi nerozhodným starostou Ivanem Trojanem, naivním místním prosťáčkem Olinem, jehož si zahrál Jaroslav Plesl, a promiskuitním klempířem Kódlem, jehož ztvárnila hvězda slovenské Partičky Lukáš Latiňák.

Krobotová coby Marunina sestra Jaruna naopak neponechává nic náhodě a krátce poté, co na pohřbu potkává postaršího Němce Hanse, se ho rozhodne následovat do Mnichova.

V tu dobu v "ospalé díře" začíná přituhovat. Společenským centrem vesnice i všeho dění je hospoda, v níž se kromě hlavních protagonistů schází i trojice lesních dělníků David Novotný, Simona Babčáková a Hynek Čermák.

Ve filmu hrají i Johanna Tesařová, Martin Myšička nebo Klára Melíšková. Drsná poetika filmu je podpořena i obsazením řady neherců v rolích vesničanů a pobudů.

Foto: Archiv