Známe to všichni. Jedním z nejstresovějších momentů je pro rodiče s malými dětmi cesta letadlem. Stejně tak je ovšem létání náročné i pro dítě samotné. Jak nejlépe přestát cestování v oblacích s malou ratolestí vám poradíme na následujících řádcích. 

1. Na průběh cesty s malým dítětem je třeba myslet již při rezervaci a pořízení letenky. Důležité je vědět, že při přepravě letadlem se děti rozdělují do dvou skupin, na novorozence, tzv. infants ( ve věku 0 – 2 roky) a děti (ve věku 2 – 12 let). Novorozenci standardně cestující bez nároku na vlastní sedadlo, děti ovšem vlastní sedačku mít musejí.

2. Dalším úskalím může být balení zavazadel. Budu mít dostatek prostoru na speciální dětskou stravu? Kam zabalím pleny na týdenní pobyt u moře? „Pro cestující je důležité, zjistit si dopředu limity pro odbavovaná i kabinová zavazadla poskytované jednotlivými leteckými společnostmi,“ říká Petr Duchek z českého zastoupení British Airways. Ty se totiž mohou výrazně lišit.

3. Další problém vyvstává rodičům s přepravou kočárku. U tradičních leteckých společností je přeprava kočárku zdarma, cestující neplatí nic navíc. S kočárkem procházíte bezpečnostní kontrolou a odcházíte s ním až k samotnému vchodu do letadadla, kde vám teprve bude odebrán a uložen do zavazadlového prostoru.

4. Další komplikací při cestování s dítětem může být velikost sedačky, která je pro malého pasažéra zkrátka příliš velká. Některé společnosti umožňují cestujícím využít vlastní autosedačky. V každém případě se doporučujeme poradit buď s cestovní kanceláří, která vám letenky prodala,či přímo s leteckou společností.

5. Pokud jde o stravu pro malé dítě, můžete si s sebou na palubu vzít tolik jídla a pití, kolik budete potřebovat, a to včetně tekutin. Je však nutné mít vše v uzavíratelných nádobách, jelikož při letištní kontrole budete požádáni, abyste vy, či vaše ratolest veškeré tekutiny či pyré ochutnali.

11918665_l

6. Dalším velkým problémem v letadle může být přebalování. Zde opět záleží, jak jsou letadala dané letecké společnosti vybavena. Obecně platí, že v tradičních leteckých společnostech jsou vybaveni o něco lépe, než nízkonákladové aerolinky.

7. Cestujete-li s novorozencem (do 10 kg) na dálkových letech, požádejte nebo si vyberte sedačku v první řadě. Tu si v tomto případě můžete zdarma rezervovat hned při koupi letenky nebo jako součást standardního on-line odbavení na internetu 24 hodin před odletem. Je zde totiž prostor pro umístění malé vaničky, do které uložíte své dítě.

8. Je-li vaše dítě větší a tedy schopné jíst pevnou stravu, je nutné se dopředu zamyslet nad otázkou stravování. Letecké společnosti zpravidla nabízejí na dlouhých letech zdarma speciální dětské menu, které je však třeba zarezervovat nejlépe již při koupi letenky, nejpozději pak 48 hodin před odletem.

9. A nakonec skutečný oříšek a v podstatě na celé věci to nejdůležitější: Jak zabavit dítě!? Co třeba film? Doporučujeme cestujícím, aby se při koupi letenky předem informovali o tom, zda letecká společnost disponuje zábavním programem pro děti.

10. Vezměte s sebou oblíbenou hračku vašeho dítěte, pohodlný polštář a vlastní deku. V letadle na dálkových letech sice deku a polštář dostanete, dítěti se však bude lépe usínat, pokud bude mít s sebou na palubě známé věci z domova.

Foto: Archiv