Máme pro vás tři kulturní novinky, se kterými můžete oslavit příchod slunných jarních dnů, ať už si budete vychutnávat dobrou detektivku v parku nebo se vydáte na unikátní výstavu exotických motýlů, kteří se líhnou v pražské Tróji…

Kniha: Cleo Coyle, Mezi zrnky kávy

Jaké to je najít muže ležícího na zemi mezi zrnky kávy? Přesně to se stalo Clare Cosiové, která se po letech vrátila k provozování historické kavárny Village Blend. Jednoho dne totiž našla svého asistenta v bezvědomí ve skladu a moc se jí nezdála verze policie, které událost označila za nešťastnou náhodu. A tak se rozhodla, že pravdu vypátrá sama… Problém je v tom, že pokud nešlo o nehodu, může se sama ocitnout v nebezpečí života. Ovšem s fešným detektivem spolupracovat je radost, ne?

Kniha

Nakladatelství MOBA přináší zbrusu novou sérii kriminálních románů z prostředí kaváren. Pod pseudonymem Cleo Coyle začala psát krimi s vůní kávy italská manželská dvojice žijící v USA - Alice Alfonsi a Marc Cerasini a kdo už víc by měl vědět o kávě než Ital!  Jejich debut v češtině  Mezi zrnky kávy právě dorazil – čerstvý a voňavý – na pulty knihkupectví. Vydalo nakladatelství Moba.

 

Film: Ptáci

Sir Alfred Hitchock, filmový režisér a producent, proslul jako mistr thrillerů a kriminálních příběhů. Během své šedesátileté kariéry, která zahrnovala i éru filmů němých, natočil více než padesát snímků a neodmyslitelně se zapsal do filmové historie. I během totality se k nám některé z jeho počinů dostaly, mnozí si vzpomenou například na Okno do dvora, Vertigo nebo neopakovatelný film Psycho. A pak jsou tady Ptáci. Jen pro zajímavost; Psycho i Okno do dvora už posloužilo jako předloha remeaků, ve kterých se Hollywood vyžívá, na Ptáky si zatím nikdo netroufl.

Ptaci_BD_3D

Hlavními hrdinkami Hitchockových filmů bývaly blondýnky a režisér tvrdil, že právě ony bývají nejlepšími oběťmi. Herečka, která hrála hlavní roli ve filmu Ptáci, Tippi Hedrenová, vzpomíná na slavnou scénu na půdě domu, kdy na ni útočí zdivočelí ptáci. Scéna se opakovala pětačtyřicetkrát během pěti dnů a Hitchock na herečku nechal házet živé ptáky, přestože sliboval, že to budou atrapy. Poté o ni museli pečovat lékaři, stejně jako po scéně v telefonní budce, kdy ji ptáci opravdu poklovali. Hitchock byl nemilosrdný. Zřejmě už tehdy věděl, že Tippy nepřistoupí na jeho návrhy, kterými bylo podmíněno to, že z ní udělá hvězdu. A tak prý její kariéru po natočení filmu naopak zlikvidoval.

K filmu Ptáci se můžete vrátit na DVD či Blue-ray, vydal: Bonton

 

Výstava: Tropičtí motýli ve Fata Morganě v pražské Tróji

Nečekejte přišpendlené mrtvolky! Uvidíte skutečné živé motýly všech barev i tvarů, za kterými byste jinak museli vycestovat do exotických krajů Afriky, Kanárských ostrovů, Thajska, Filipín, Malajsie nebo Střední a Jižní Ameriky. A dokonce budete svědky i jejich líhnutí z kukel. Právě líhnutí je největší atrakcí. Kukel už přišly desítky z motýlí farmy v anglickém Stradfordu a další budou dodány v pravidelných zásilkách po celou dobu výstavy. Kromě líhnutí na výstavu lákají i ptakokřídelci – největší denní motýli světa. Výstavu, která je opravdu unikátní, si určitě nenechte ujít!

Výstava trvá do 12.5.2013, více informací najdete na www.botanicka.cz

motyl

 

Foto: Archiv