Zatímco si vedení televize Nova v souvislosti s novým seriálem Doktoři z Počátků mne ruce, mnohým divákům vstávají vlasy hrůzou na hlavě! Co jim vadí?!

Herecká esa jako Václav Postránecký, Lenka Termerová nebo třeba Marek Vašut a Nela Boudová či Halina Pawlowská. To jsou velká lákadla, která týden co týden k televizím přikovají i více než dva miliony diváků, včetně těch dětských.

A právě v tom je ten problém! Zřejmě ve snaze přiblížit se většinovému vkusu jazyk hlavních hrdinů dost "zlidověl", a tak není nouze o slova, která rodiče svým ratolestem obvykle zakazují.

Peprnějších výrazů přitom v Počátcích rozhodně není jako pověstného šafránu. Třeba když se brunátný Marek Vašut hrající vychytralého hospodského dostane do křížku se svou sestrou v podání Nely Boudové, začnou rázem padat slova jako debil a i mnohá horší.

Uši útlocitnějších diváků trpí, o rodičích, kteří své děti nechali dívat na rodinný seriál, ani nemluvě. Faktem je, že nejde o slova, která by dítka školou povinné neznala a nikdy neslyšela, na druhou stranu je otázkou, zda je vhodné jim je "servírovat" zrovna tímto způsobem.

Ale kdo ví, třeba se trend všeobecné lidovosti osvědčí. Pak ale po dětech nikdo nemůže chtít, aby mluvily jako kniha, když ta "závadná" slůvka slýchají v televizi.

30. 7. 2013. Vernisaz obrazu a fotografii herce Marka Vasuta. Marek Vasut.

Foto: Herminapress a Nova